270 Een Ueldfeistje. Hiertoe was men overgegaan daar sedert de invoering van het snel- vuurgeschut de uitwerking van één stuk zooveel grooter is geworden tevens doordat men met 4 snelvuurstukken zich nog sneler in kan schieten dan met 6 niet-snelvuurstukkenen ten derde, omdat elk snel vuurkanon een caissonaehterwagen in linie brengt terwijl eene batterij van 6 stukken van het vroegere model slechts 3 caissons in batterij bracht, waardoor het overzicht van de batterij van 6 snelvuurstukken voor den Batterijcommandant te bezwaarlijk wordt. Hier komt nog bij, dat, met de tegenwoordige geweldige uitwerking van het snelvuurgeschut, eene batterij van 6 stukken een te groot doel voor het vijandelijk vuur aanbiedt. Zij gaven den Minister in overweging aan de invoering der batterij van 4 stukken bij onze bereden artillerie zijne aandacht te wijden. Mocht de Minister biertoe besluiten, dan zoude dit nog het voordeel hebben, dat het de promotiequaestie, die zoo dringend bij onze artillerie is, zoude oplossen, daar er voor batterijen van 4 stukken zooveel meer kapiteins noodig zijn. Juist dat laatste werd door andere leden, op financieele gronden een groot bezwaar geacht tegen den maatregel. Door tusschenkomst van een onzer lezers ontvingen we een korte be" schrijving van een artikel, dat van zeer practisch nut moet zijn voor den Nederl.-Indischen officier te velde of voor den ambtenaar op tournee. De Firma Trading Co. late Perry Co. te Amsterdam en 's Graven- hage, die het in den handel brengt schrijft daarover: Het feit dat deze Heeren zich dikwijls op meerdaagsche oefeningen of op reis moeten behelpen met allerlei valiesjes of trommels, die dikwijls veel moeite geven en waarbij men rekening heeft te houden met het vervoer door koelies, het opnemen van vocht, het binnendringen van insecten, om niet te spreken van de, voor de tropen weinig geschikte, verdeeling in twee helften, gaf ons aanleiding naar iets degelijks en weinig omvangrijks op dit gebied te zoeken. Een kapitein der infanterie van het O.-I. leger liet ons een houten veldkistje zien dat door ZEd. Gestr. en verscheidene andere officieren werd gebruikt, ook op de moeielijkste tochten, waarbij het meevoeren van bagage tot het strikt noodzakelijke beperkt moet blijven. De inrichting van dit kistje scheen ons inderdaad zeer practisch, wij deden daaron een model vervaardigen, op wensch van den bedoelden officier, van dun ijzerplaat. Plet werd daardoor wel iets zwaarder, doch is nu ook geheel tegen indringen van vocht enz beschermd, kan toch gemakkelijk door één man gedragen worden, terwijl bij het in- en uitpakken slechts een vak tegelijk behoeft te worden behandeld. De prijs van het kistje met gewone sluiting is f 12,50. Bescfirijuing. Zie Plaat 5. Het Veldkistje, speciaal vervaardigd voor Officieren O. I. L., meet uitwendig 30 X 46 x 22 c.M. Weegt gepakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 294