277 Rusland. voor geheele compagnieën; 3 voor gemengde detachementen; 5 verschil lende proefoefeningen, alsmede 1 voor artillerie en machinegeweren. Taktische oefeningen 8 zonder, 2 met tegenpartij, 1 met ingravings- en versterkingsoefeningen. Verder 2 opnemingsoefeningen, met de telefoon en de heliograaf, zoo mede instructie over het artilleriemateriaal 3 voordrachten, over ver schillende onderwerpen 6 lezingen, krijgsipel 3 oefeningen. De resultaten van alle oefeningen ieden door een zoo goed als totaal gemis van de vereischte hulpmiddelen, zooals verschillende modellen geweren, optische instrumenten, kaarten voor het krijgaspel, terwijl zelfs een goed schietterrein ontbrak. Ook was er onvoldoende tijd geweest om te voren een nauwkeurig programma samen te stellen. Zoowel leerlingen als onderwijzers waren voor hun taak onvoldoende voorbereid, terwijl om iets nuttigs te bereiken veel meer tijd noodig zou zijn. Zoo moesten zich b.v. de Stabskapitans in hun vrije uren bezighouden met schijfschieten, waartoe echter in verband met de groote hoeveelheid te verwerken theoretische stof even eens de tijd ontbrak. Op dezelfde wijze was het gesteld met de oefe ningen in het afstandschatten en het gebruik van instrumenten. Nuttiger waren de taktische oefeningen in het terrein, ofschoon in het bizonder hierbij de zeer geringe kennis der Stabskapitans, zelfs van de eenvoudigste regels en beginselen der troepenaanvoering, bleek. Het betrekkelijk rapport zegt hieromtrent woordelijk: zoodra de onderwijzers een in bizonderbeden afdalende oplossing der opdrachten in het terrein eischten, bleven de leerlingen het antwoord schuldig. Toch werden door allen belangrijke vorderingen gemaakt, b. v. ook in de aanvalsbewegingen met gebruikmaking van ingravingen en dekkiogsmiddclen in het1 alge meen, opstelling van tirailleurliniën, enz. Voor terreinopname moest elk leerling een kwadraatwerst op het oog opnemen en kleine schetsen bij de oefeningen maken. Krijgsspel. Eerste dag: uitkiezen van een bivak en verkenning 2e dag: marschoefening en voeling met den vijand; 3e dag: gevecht.° Tot slot van den cursus werden voor bizondere commissies oefeningen gehouden in de gevechts-leiding der compagnie met ingraven in het terrein en in het oplossen van schietvraagstukken. Het resultaat van dezen eersten cursus, was dus gering, maar ver wacht wordt dat met een degelijker samenstelling van het programma hierin verbetering zal komen. I. B. A. u. F. Dec. 1908. „De Drijiuillige nlool". De correspondent van het rHamburger Premdenblatt" schrijft uit PetersbuigReeds sedert verscheidene dagen is bij het Ministerie van Marine, onder voorzitterschap van den vice admiraal S. U. Hildebrandt, een bijzondere conferentie gehouden, welke onder de diepste geheimhou ding vergadert. Deze bijzondere conferentie stelt zich ten doel de com- merciëele waarde der vrijwillige vloot" te verhoogen. Aan de zittingen dezer conferentie wordt ook deel genomen door drie ambtenaren van het Ministerie van Handel en Nijverheid, benevens door den Minister

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 301