286 In den Militairen Spectator No. 1 zet T. zijn belangwekkende bespreking voort van de Rapporten van de Deensche parlemen taire Commissie in zake de landsverdediging. In deze aflevering geeft bij eene beschouwing van de Kadervorming in Denemarken, waarin de groote moeilijkheden ter sprake komen om ook daar te lande bruik baar militiekader te vormen. Hoewel voor het Indische leger niet van rechtstreeksch belang, kan de lezing van het vlot geschreven artikel (dit vervolgstuk kan als afgerond geheel over bovengenoemde kwestie gele zen worden) allen die zich interesseeren voor militie-kadervorming en volkslegers krachtig aanbevolen worden. Luitenant Couveé vervolgt in deze aflevering zijn in de vorige begonnen ,Beschouffingen over het hedendaagse he gevecht". Bracht de December- aflevering eenige algemeene beschouwingen, die van Janu ari geeft eerst een historisch overzicht tot op den tegenwoordigen tijd, met de daaruit te trekken conclusiën en vervolgens eene beschouwing over het infanterie- en artillerie- vuur uit de moderne wapenen. S. heeft in een kort bestek veel leerijks over zijn onderwerp bijeengebracht. Dr. van Loo, Off. v. Gez. Ie kl. geeft „Aanwijzingen omtrent de „drinkwatervoorziening van troepen te velde", eene kwestie die ook voor het Indische leger, vooral bij een strijd tegen den B.V. van het hoogste belang moet worden geacht Zijn conclusie schrijven we hier over (de chemische jodiummethode wordt in het artikel beschreven i. „Waar geen natuurlijk betrouwbaar water beschikbaar is of is medege voerd, en waar tijd en gelegenheid ontbreken tot het slaan van Norton "pompen of tot het koken van water, dus b. v. in de groote rust bij oorlogs- „marsclienbij langdurig verblijf in gevechtsstellingen, waar de tactische !'eischen die der hygiene en verpleging belieerschen bij aankomst in kan- "tonnementen of bivaks zonder voorafgaande voorbereiding door kwartier- makers; in eén woord in al die gevallen, waarin geen voorbereiding is ^getroffen of kon worden getroffen, moet de chemische Jodium- methode „worden toegepast. Ten einde den grootsten waarborg te hebben, dat het benoodigde schei kundig materieel beschikbaar zij, wordt dit medegevoerd met den geveehts- „trein, b. v. in de ziekenkarren, c. q. verbandwagens. „Voorts zouden de ziekenverplegers, per tactische eenheid ingedeeld, zon- „der bezwaar het benoodigde kunnen medevoeren voor het eene enkele maal "doen zuiveren van drinkwater voor hun onderdeel. „Bij meer langdurig verblijf zullen Norton-pompen mits op voldoende „diepte in een niet te vervuilden bodem geslagen—, aanvoer van elders "en koken respectief in aanmerking komen. „Waar goed grondwater te verkrijgen en voldoende boormateneel besclnk- „b'aar is, komen Nortonpompen het eerst in aanmerking. ,,Als Norton pompen, om welke reden dan ook, niet geslagen worden, zal dé keuzo tusschen aanvoel van elders en koken van het ter plaatse aan wezige onbetrouwbare water, afhankelijk moeten worden gesteld van den "afstand, waarop betrouwbaar drinkwater verwijderd is, de wegen, waar langs (besmette rayons), en het personeel en materieel, waarmede dit water „kan worden aangevoerd. „Zoo een dezer factoren ongunstig influenceert, zal „koken van water „worden toegepast. Waar geen drinkwater aanwezig is, noch door_ boring verkregen üan „worden, (b. v. laag grondwater-peil, brakwater) blijft slechts aanvoer van „elders over. Wellicht verdient het overweging vaste installaties, b. v. tijdelijke hospi talen, veldhospitalen, etappe- plaatsen enz. van filters Berkefeld te voorzien."

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 310