287 - Ma vors, dat in Januari 1909 zijn derden jaargang intrad, is zeker een tijdschrift, dat in Nederland in eene behoefte voorziet. Elke maancl levert het bevattelijk geschreven artikelen over legervraagstukken, daar naast nu en dan voorbeelden van uitvoering eener opdracht en bespre kingen van leerrijke voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis. De zeer actieve reiactie voorziet zoo/eel mogelijk in alles, waarinde lezers voor lichting noodig hebben. Het voorziet daarom in eene behoefte, omdat het bestemd is voor de z g. verlofs-officieren (reserve, militie, landweer en weerbaarheid), halfleekeu, half deskundigen. Het bevat echter ook voor beroeps-officieren veel belangrijks en vooral de jongeren kunnen er nog zeer veel uit leeren. Het is moeilijk, uit No. 1 eene keuze te doen, elk artikel is in zijn soort even belangwekkend. De aflevering opent met „In dagen van strijd" door kapitein Tonnet, een vervolgstuk, bespreking van de ge beurtenissen in Noord-Holland in September 1799. Vervolgens komt eene gedetailleerde beschrijving van een oefening van 2 secties infanterie tegen eene afdeeling wielrijders (1 off. en 26 man), uitvoering eenerzijds, beletten anderzijds van eene vordering. Schrijver van dit leerrijk stukje is luit R J Hoffmann, die reeds meermalen dergelijke artikelen aan het orgaan leverde. Luit. Wirix bespreekt applicatorisch het verkennen van het aanvalsterrein door cavalerie, luit. Oudendijk, eveneens applica torisch batterij bouw door vesting-artillerie, J. T. Alting van Geusau, le luit. der veld-artillerie geeft den makkers van andere wapens een algemeen denkbeeld van het schieten der veld-artillerie en P. W Scharroo, le luit. der genie, eene omschrijving van de tactische en technische maatregelen bfi de vernieling van een brug. De redactie bespreekt daarna wat voor hare lezers belangrijks vooi- kwam in de laatste Receuils Militair, terwijl de aflevering sluit met Tactiek-op°-ave No. 1 (vasthouden van een brug door 1 comp. ml.) door B ten Broecke Hoekstra. S zal in de volgende aflevering de uitwerking o-even en stelt zich voor, deze opgave door andere te doen volgen. Niet minder dan 23 kaartjes, schetsen en figuren verduidelijken den inhoud van deze aflevering. In de Boekaankondiging van deze Spectator-aflevering troffen wij o.a. aan eene korte bespreking van eene brochure „zijn we met de schietmethode op den goeden weg?" door T. J. Lagerwerff, -e luitenant der infanterie. Tot dusver konden we nog niet de hand leggen op een exemplaar van deze brochure: gelukt ons dat alsnog, dan komen wij er wellicht nog op terug. Intusschen kunnen we aan de hand van de Boekaandiging m den Spectator reeds het een en ander over dit vlugschrift zeggen. De heer Lagerwerff heeft tegen de nieuwe schietmethode verschillende bezwaren, vooreerst twijfelt hij of de nieuwe, zeer veel oefening eischende opleiding in ons militie-leger met korten oefentijd wel ooit tot haar recht kan komen (welk onderdeel der militaire opvoeding kan in vier maanden wel tot zijn recht komen en voorts acht hij het beginsel, dat eraan ten grondslag ligt, een gevaar. lo. omdat deze ons verder voert op den weg in de richting van de fout, fat verwaarloozinq van het zuiver richten 2o. omdat deze ons verder voert op den weg vn de richting van de fout van het te snel vuren

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 311