288 Stuferijder-scfiooL Landrenfe-echo's, 3o. omdat de graad van nauwkeurigheid van iederen aanslag te hoog moet zijn, wil zij succes verzekeren 4o. omdat slechts het zuiver richten ons dien graad van nauwkeurigheid kan doen bereiken en hierin thans niet het zwaartepunt der opleiding wordt gelegd; 5o. omdat de zuiverheid der aanslagen op het paradeschietterrein nog eenigszins aanwezig, op het slagveld geheel verdwenen zal zijn; 60. omdat eenige zekerheid in de zuiverheid van zijn aanslagen bij den schuttenwel_ nimmer zal bestaan jen hiermede de factor vertrouwen in zijn schiethandeling en als zoodanig een machtige steun in het bewaren van de noodige kalmte hem ten eenenmale ontbreekt. Het komt ons hoewel zeer onwaarschijnlijk voor, dat S. in de over wegingen, die leidden tot de nieuwe schietmethode niet voldoende ver is doorgedrongen. De automatische snel-coördinatie-methode toch is juist de vrucht van overwegingen, dat de geweldige moreele invloeden van het moderne gevechtsveld, ook blijkens de practyk, de uitwerking van het vuur van schutters, opgeleid volgens de andere methode, hoogst pro blematiek maken. Niet alleen zij, die het voorrecht hadden, het bezielend, geestdriftig woord van kapitein G. C. A. Fabius bij de beoefening der nieuwe me thode te mogen hooren, maar ook zij, die eeue studie maakten van zijn artikelenreeks in de Militaire Gids van 1904: „Oorlogsschieten" zullen dan ook al spoedig tot de conclusie komen, dat de bezwaren van den heer Lagerwerfï daarbij wel voorzien en overwogen zijn. Op de vraag, of we met de nieuwe schietopleiding op den goeden weg zijn zal nu welhaast een antwoord kunnen worden gegeven. De stellingen van den heer L. kunnen daarbij tevens ter sprake komen. De Bereden Artillerie is een nieuwe Stuk rij der school rijk ge worden. De onderscheiding in Eerste en Tweede Les, net als in een cathechi- satie-boekje, is vervallen. De indeeling en volgorde is logischer dan bij de oude. De zoo hoog noodige oefeningen met achter- en vierspannen hebben eindelijk een plaats verkregen. Hierdoor en als gevolg van 't opnemen van nog eenige practische wenken is het voorschrift grooter geworden dan het oude. Nieuw en practisch is ook de omschrijving van het doel van het voor schrift. Waarom bestaan er voor afgerichte stukrijders nog oefeningen met losse spannen of bespanningen? door J. C. Lamster kapt. Brigadechef v/d. Landrentemetingen. In dank ontving de Redactie een overdruk van de bekende artikelen in de Java Bode van 1 en 2 Feb. j.l. waarin schrijver opkomt tegen de bewering in de Indische Gids van December jl. van den Heer Fokkens (oud) Resident v. Madoera, dat eene hulpregeling voor het landrente-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 312