hegerDraagstukken in de pers. De regeling nan de rechisposiiie der Officieren nan hei Ded. Ind, heger. Telegrammen: De tweede Kamer zal morgen in behandeling nemen een ontwerp tot wijziging van artikel 42 van het Keglement op het beleid der regeering van Nederlandsch Indië, benevens een motie van het lid dier Kamer, L. F. Duymaer van Twist, waarin de wensehelijkheid wordt uitgesproken van nadere wettelijke regeling der rechtspositie van den officier van het nederlandsch-indische leger. In de Tweede Kamer kwam de motie van het lid L. F. Duymaer van Twist aan de orde. De indiener en de heer W. H. Bogaardt ver dedigden de motie op principiële gronden. De heer L. W. J. K. Thom son bracht redenen van utiliteit in het midden, ontevredenheid zou er door worden weggenomen. Mr. C. Th. van Deventer en minister Idenburg stelden een regeling bij de wet en een bij koninklijk besluit gelijk. De laatste toonde aan dat bevordering van kapitein Christoffel ook onder wettelijke regeling zou zijn mogelijk geweest. Hij ried intrekking van de motie aan. Het Tweede Kamerlid, de kolonel der mariniers J. B. Yerhey, steunde de motie Duymaer van Twist. Minister Idenburg ontkende ten sterkste dat de geest in het leger slecht zou zijn. Eventueele voorbijgaande ontevredenheid kan nooit het gevolg zijn van het ontbreken eener wettelijke regeling van de rechtspositie der officieren. Wanneer het waar was dat een brandend verlangen naar die regeling' bestaat', dan zouden zich heden niet slechts één indisch officier en een gepensionneerd indisch officier hebben opgemaakt naar de tribune om naar do debatten te luisteren. Deze opmerking van den minister verwekte hilariteit. De meergenoem de motie werd verworpen met 50—11 stemmen. De wijziging van artikel 42 van het Regeeringsreglement werd vervol gens zonder stemming aangenomen. Art. 42 R. R. ongewijzigd luidt: De G. G. is opperbevelhebber van de in Ned. Indië aanwezige landmacht. In Ned. Indië worden de officieren door den G. G. benoemd. Zij worden door hem bevorderd en ontslagen op den voet bij algemeene verordening bepaald. De regeling omtrent het toekennen van pensioenen en gagementen worden bij algemeene verordening vastgesteld. De wijziging houdt verband met het voorgeschrevene bij Ind. Stbl. 1860 No. 26 omtrent de benoeming der opperofficieren, welk voorschrift tot nu toe in strijd was met het bepaalde bij art. 42 v/h. R. R.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 314