293 Etiquette in de Officiersmereld. Kleeding uoor de tropen, genoten hebben. Het is te hopen, dat met vereende krachten een dam worde opgeworpen tegen eene beginnende vervreemding van deze onder danen, waartoe een weinig vooruitziende politiek bezig was te voeren. Een proef met een paar bat. Chineezen is in ieder geval te nemen, om over de waarde als soldaat een goed oordeel te kunnen vellen. We hebben wel Afrikaansche negers gehad, we krijgen eenige Suricamers en gaan onze Chin, peranakans voorbij. Het is een ernstig verschijnsel, dat een stukje als het ondervolgend (in het Soerabaiasch Handelsblad) moest worden opgenomen, een grond van waarheid is daarin helaas! niet te ontkennen. „Of het baten zal?" vraagt de redactie van het blad. Een kameraad schappelijke wenk en een goed voorbeeld zullen beter werken, dan moge lijke Wenken omtrent de Wellevendheid". Niemand zal toch wenschen, dat men daaruit zijn vormen zou moeten leeren? In den laatsten tijd moet er door oudere officieren nog al eens over ge klaagd zijn, dat liun jongere kameraden in de gebruikelijke beleefdheids vormen tegenover hun collegas te kort schieten. Door den langen duur van haar bestaan wet geworden usances, worden door velen niet meer nageleefd bezoeken blijven achterwege, zoodat het wel is voorgekomen, dat officieren van hetzelfde wapen zes maanden lang in hetzelfde kleine garnizoen vertoefden, zonder elkander te kennen. Samen in een of andere commissie benoemd, zagen zij elkander dan voor het eerst. Het hoeft geen betoog, dat het breken met oude, beproefde gewoonten en vormen van etiquette in een corps als dat der officieren van onze landmacht, niet strekken kan om den band tusschen de verschillende elementen te versterken, dat de nieuwe opvattingen in deze daarentegen er toe meewerken, om de zoo te waardeeren gevoelens van kameraadschap te dooven. Naar wij vernemen, is door een hoofdofficier, die de hierbedoelde etiquette- vferwording met leede oogen aanziet, ter zake een memorie tot het leger bestuur gericht. Of het baten zal? liet leger is in de laatste tien jaren in ieder opzicht zoo veranderd, dat dit wellicht ook al behoort tot de zaken, die zooals een opperofficier zich onlangs uitdrukte »over het hoofd moeten worden gezien", wil men het leger tot een up to date strijdmiddel vervormen. In De Locomotief van 26 Februari was een uittreksel opgenomen van eene verhandeling in de Scientific American omtrent „Kleeding voor de tropin", dat wij hieronder overnemen Tot op heden heeft men steeds de levendigste belangstelling getoond voor het probleem, om een geschikte stof te vinden voor onze tropen, een stof die voldoet aan den eisch, om zooveel mogelijk beschutting te geven tegen do werkzame zonnestralen. Algemeen heeft men hiervoor gekozen een dunne, witte stof, en deze heeft dan ook het voordeel dat het in zekere mate de koelte bevordert, bovendien is de witte kleeiling een gemakkelijke dracht, maar daar staat tegenover dat het niet beant woordt aan den eisch dien men er uit een oogpunt van gezondheid aan moet stellen. De natuur heeft de bewoners der warme gewesten een krachtdadige

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 317