294 bescherming gegeven tegen de nadeeiige invloeden der felle zonnestralen in een gekleurde huid, welke de werkzame zonnestralen absorbeert, zoodat hunne gevaarlijke uitwerkingen op het lichaam worden verijdeld. Hierdoor is de inheemsche bevolking dan ook in staat om zelfs op liet heetste gedeelte van den dag bun arbeid te verrichten, zonder de minste hinder van de hitte te ondervinden, terwijl de Europeanen verplicht zijn uit een oogpunt van zelfbehoud zich van allen inspannenden arbeid te onthouden. Onderzoekingen hebben aangetoond dat de doordringende werkzame zonnestralen, welke hals en rug beschijnen, een nadeeligen invloed uitoefenen op de ruggegraat en de zenuwcentra's, welke invloed terug slaat op de werking van de maag en ziekten veroorzaakt als bijv. in digestie, hetgeen weder haar reactie heeft op de hersenen en op den duur wordt hierdoor het lichaim ondermijnd en het weerstandsvermogen aan zienlijk verminderd. Door proefnemingen heeft men bewezen dat, wanneer de bestanddeelen, die de huidskleur der bevolking bevat, op kunstmatige wijze in de kleeding van de Europeanen wordt aangebracht, deze laatste evenmin blootgesteld zijn aan de nadeeiige invloeden van de zonnestralen dan de eerste. He graad van bescherming, verkregen door de huidskleur, heeft men dcor practische proefnemingen bepaald, en men vond nat deze huid de eigenschap had van sterke absorptie der werkzame of korte zonnestra- ten, bovendien, was de meer of mindere donkere kleur der huid even redig aan de kracht van het zonlicht, welke heerscht in de omgeving van de bevolking Men onderzocht een dun laagje huid, door de stralen van een elee- trische booglamp, met twee ijzeren polen, er doorheen te zenden en photographeerde het aldus verkregen spectrum. Hierbij bleek dat de donkerbruine huid van een Hindoe alle stralen, welke eene kortere lengte hadden dan 3600, volkomen had geabsorbeerd. Door de resultaten van deze proefnemingen, staat het vast dat wil men gevrijwaard zijn tegen de nadeeiige zonnestralen, men zou moeten dragen, zwarte, roode of oranjegekleurde kleeren, daar deze kleuren den doorgang van de korte zonnestralen verhinderen. De in de tropen verblijf houdende vreemdelingen dragen echter het liefst de witte kleeding, hoewel deze hun geene bescherming geeft tegen de nadeeiige invloeden van het zonlicht, vandaar, dat men talrijke po gingen heeft gedaan om van deze witte kleur toch eene wel beschermende kleeding te maken, maar bij al deze proefnemingen kreeg men het nadeel dat de vervaardigde stof veel te zwaar werd en de dikte te veel toenam. Thans echter is het aan een Britsch uitvinder gelukt een dusdanige stoi' te vervaardigen, waarbij het beschermend materiaal zoodanig met de witte stof is verbonden, dat terwijl het gewicht en de dikte niet zijn toegenomen, er toch aan de oppervlakte van de stof geen sporen van het beschermend, in dit geval, roode, materiaal te zien zijn. Het voorkomen dat de draden van het roode materiaal te zien zouden zijn was het moeilijkst op te lossen, maar dit is hem volkomen gelukt. Het fabrikaat, waaraan de naam „Solaro" is gegeven, kan gemaakt worden van wol of katoen, of ook gemengd, waarbij de wollen stof het meest is aan te bevelen voor vochtige streken en de katoenen voor die streken, waar een droge hitte heerscht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 318