Ons nieuiDe schietooorscfiriff. Wanneer wij de werken der krijgsgeschiedenis naslaan, treft het ons dat de resultaten verkregen door het moderne infanterievuur nagenoeg nihil zijn, ten minste wanneer wij deze resultaten vergelijken met de uitkomsten in het vredes- garnizoen. De groote verdienste van den kapitein Fabius, de voorvechter der nieuwe methode, is dat hij er naar gestreefd heeft om oefeningen te combineeren, die zooveel mogelijk als de vredestoestand dit gedoogt, overeenstemmen met de wer kelijkheid. Een der voornaamste oorzaken waardoor de oude schietme- thode zulke onbevredigende resultaten op het gevechtsveld afwierp, is de hevige opwinding waarin de schutter verkeert gedurende het vuurgevecht. Omtrent de psycho- en physiologie op het gevechtsveld echter is reeds zooveel geschreven, dat ik daarom met rede verwijzen kan naar de geschriften van de kapiteins Fabius en Lamberts en naar die van de heeren van Son en Uhl. In het kort echter wil ik even aanstippen: le. Dat een bewuste evenwichtscoördinatie bij het schieten op het gevechtsveld niet uit te voeren is, daarentegen wel een automatische (onbewuste) snelcoördinatie. 2e. Dat door den invloed van het gevaar de pupillen zich vergrooten, en het netvlies niet behoorlijk functioneert, waar door het nauwkeurig richten onmogelijk wordt gemaakt. Dit vooropstellende doet zich nu de vraag voor„Hoe kunnen wij de storende invloeden op het gevechtsveld overwinnen? Dit nu kan geschieden: le. door den man te leeren coördineeren 2e. door den man te leeren zijn zenuwen te bedwingen 3e. door het automatisme in den man aan te kweeken. Eu al zouden wij ook niet geheel ons doel kunnen bereiken, de ingeslagen weg is de goede. Omtrent bovengenoemde pun- I. M. T. 190?. 90

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 329