304 - ten echter is door bovenvermelde schrijvers voldoende uitge weid, zoodat ik door deze factoren te bespreken, wederom in herhaling zou vervallen. Hij echter, die zich deze levensprin cipes der nieuwe methode niet eigen gemaakt heeft, zal nimmer in haar wezen doordringen. Kan men echter den man aan de hand van ons voorschrift tot een goed gevechtsschutter opleiden Ons antwoord daarop moet beslist „Neen" luiden. Waar wij ons het vaste doel voor oogen moeten stellen om oorlogsschutters te kweeken, mogen wij geen duimbreed van bovenvermelde hoofdfactoren afwijken. Zeer veel is in het voor schrift toe te juichen, volmaakt is het bij lange niet. Eerst de strijd der meeningen zal de ware methodiek der nieuwe schietopleiding baren. Laten wij den samensteller van ons voorschrift onze hulde brengeifc Als schepper daarvan heeft hij het omvangrijkste doch tevens meest ondankbare gedeelte van de taak volbracht, die aan ons infanterie-officieren is op gelegd: „Het verbeteren onzer nieuwe schietopleiding." Gaan wij na deze beknopte inleiding over tot de bespreking van ons voorschrift. Al dadelijk treft ons de inleiding die mijns inziens niet krachtig genoeg gesteld is. De regel „en aanne mende dat" (regel 3, 2e alinea), drukt een twijfel uit aan de deugdelijkheid der methode, die ons voorschrift vóór heet te staan. In een voorschrift echter kan iets dergelijks nimmer worden geduld. Reeds in de 3e alinea vinden wij het verderfelijk streven, waardoor ons heele voorschrift vergiftigd is: „Opvoeren der vuur snelheid ten koste van het eigenlijke automatisme, ten koste van den aanslag zelve." Zeker, de vuursnelheid en het automatisme gaan hand aan hand, maar nimmer moeten wij uit het oog verliezen, dat niet het verhoogen van de vuursnelheid ons streven moet zijn, maar aan kweeken van automatisme. De vuursnelheid is een toevallige bate die der nieuwe methode ten deel valt. De waarde echter dezer bate is zeer twijfelachtig. In de 35 en 36 van ons nieuwe voorschrift vinden wij slechts oefeningen in het snelvuren van eenige patronen achter el kander; oefeningen in het vuren schot voor schot treffen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 330