805 - wij daar niet aan. Misschien maken de oefeningen 10 en 11 van 36 hierop een uitzondering. Uit 32 blijkt echter dat ook deze oefeningen als snelvuuroefeningen bedoeld zijn. Bij de individueele oefeningen bestaat geen bepaling die het vuren schot voor schot toestaat. Zeer zeker zijn groote vijan delijke doelen soms maar korten tijd zichtbaar en is het snel ge richt afgeven van enkele schoten achter elkander zeer gewenscht. Zoo heeft vermoedelijk bij de laatste oefening van 36 (8 schoten in 35 sec.) de grongedachte voorgezeten„Zooveel mogelijk gelichte schijnschoten afgeven tijdens den sprong van de tegenpartij. Dit einddoel is toe te juichen, echter de wijze waarop men tot dit einddoel komt, af te keuren. Het hoog op gevoerde snelvuursysteem voert tot de verkeerde meening, dat de nieuwe methode tracht zooveel mogelijk patronen in de minuut er uit te jagen. Lafen wij toch nooit uit het oog verliezen, dat de tijd slechts hulp- en controlemiddel is om den automatischen aanslag aan te kweeken. Een groot gevaar is aan dat snelvuren verbonden. De man heeft nooit een andere vuursoort geleerd, als juist het snelvuren. Nooit heeft men hem in het vuren schot voor schot onderwe zen, ja het is zelfs verboden den man dit vuren schot voor schot te leeren (zie 32). Aldus opgeleid komt de man te velde en logisch is het dat hij ook hier nooit schot voor schot zal vuren maar steeds zal snelvuren. Ik stel mij dan ook voor dat een troep opgeleid volgens ons nieuwe voorschrift evenzoo zal vuren als de snelvuurartillerie („le tir par rafale et intermittence"). Laten wij echter niet uit het oog verliezen dat een dergelijk vuur enorme hooge eischen stelt aan de vuurdiscipline. Ongetwijfeld moet een dergelijke opleiding ten gevolge hebben, dat de man door zijn opwinding nog sneller zijn patronen verschoten heeft als tot nu toe het geval was en dat het „Cour age knallen" eerst nu goed tot zijn recht zal komen. (Vergelijk daartoe de psycho- physiologische stellingen). De man is als het ware in dat „Courageknallen" opgeleid in het vredesgarnizoen en ook bij hem zit het streven voor: „zooveel mogelijk patronen in de minuut verschieten". Waar de krijgsgeschiedenis onze leermeesteresse is in al onze militaire vakken, behoeven

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 331