308 den tijd af te geven een goeden aanslag maken. Daardoor wordt de controle op iederen aanslag aanzienlijk verscherpt. Waar men bij een snelvuuroefening een slechten aanslag moet ver beteren door narichten (afzetten is niet mogelijk, daar men anders niet in den bepaalden tijd afschiet) kan men zijn aanslag bij het vuren schot voor schot wel verbeteren. Mislukt een aanslag, welnu dan zet men uit eigen beweging of op commando af en wacht op een nieuw commando. Door de snelvuuroefeningen worden dan ook heel wat patronen vermorst, terwijl daarentegen bij het vuren schot voor schot iedere patroon ten volle zijn waarde afwerpt. Eerst wanneer de man het vuren schot voor schot grondig kent, mag men tot snelvuur overgaan. Met het bovenstaande meen ik voldoende aangetoond te heb ben dat snelvuuroefeningen uit den booze zijn en geen inte greerend deel van de schietopleiding behoeven te vormen. Een goed aanslagschutter behoeft slechts enkele snelvuur oefeningen te doorloopen om met dit vuur voldoende resultaten te verkrijgen. Ge we er oefeningen uit Tabel I. De schutter moet in de allereerste plaats phvsiek goed voor bereid zijn. Daarom zijn de gymnastische aanslagoefeningen van zeer veel belang, vooral voor de Javanen, en moet men iedere spier zorgvuldig voorbereiden. De oefeningen nu uit Tabel I voldoen vrijwel aan dien eisch, echter ware het wensche- lijk dat zij nog wat meer uitgebreid werden. In de lste plaats ware het wenschelijk dat men zich niet aan de volgorde der oefeningen behoefde te storen, hetgeen nergens vermeld staat. Hierdoor zou meer afwisseling in de leerstof gebracht kunnen worden en het geheele lichaam meer gelijkmatig geoefend worden. Op bldz. 5 wordt den onderwijzer toegestaan onder het tellen opmerkingen te maken (regel 1 en 2). Dit echter moet tot verwarring aanleiding geven. Oefening No. 4 op bldz. 12 dient otn den man de noodige kracht bij te brengen ten einde zijn geweer stevig in den aanslag te drukken. Deze oefening blijkt in de praktijk voor velen te zwaar te zijn en moet voorbereid worden. Daarom dient zij voorafgegaan te worden door:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 334