312 Na nu den man een beeld van 5 scherpe patronen te hebben doen schieten, laat men hem 2 van dergelijke houders verschieten. 15 patronen is een overbodige weelde, tenzij de man blijft ruk ken. Reeds hierbij make men er den man attent op, dat lang richten de oogen vermoeit, waardoor zij gaan tranen en men er dan eerder toe overgaat om te rukken. „De oefeningen uit de vrije hand in de verschillende houdingen". Mijns inziens is het niet noodig eerst de oefeningen van de 16, 17, 20, 21, 22 en 23 te doorloopen (zooals in 26 voor geschreven staat) voordat men aan de 26 mag beginnen. Het is echter zeer goed mogelijk om de richt- en aanslagoefeningen hand aan hand te doen gaan, om zoodoende meer afwisseling in de leerstof te brengen. Man kan zeer goed met de oefeningen uit 26 en 27 een aanvang maken als de leerling de oefeningen uit de 16 en 17 heeft doorloopen. a. „De staande aanslaghouding." Steeds moet de man na iederen aanslag geheel in de vaardighouding terugkomen. Een veel voorkomende fout is het ongeveer horizontaal of schuin omhoog brengen van den rechterarm tijdens de aanslaghouding. Deze houding is geenszins een natuurlijke die van den man zelve uitgaat, wordt echter in ons exercitie-reglement voorgeschreven. De houding schaadt aan de goede richting, daar onwillekeurig het geweer naar links overhelt. Bovendien vereischt zij meer inspan ning dan die met den rechter elleboog omlaag, mits in deze houding de duim in het verlengde van den grendel „op de greep" wordt geplaatst, daar nu bij de meesten veel sterkere spiergroepen in werking komen. Men late daarom de oefening ïto. 4 op blz. 12 op beide wijzen uitvoeren, om practisch het voordeel der laatste houding te bewijzen. Door velen voor wie oefening 4 te zwaar was, wordt zij nu met groot gemak uitgevoerd. Een derde nadeel van de eerstgenoemde houding is, dat de kolf niet in eens tegen den schouder gezet wordt, doch eerst de aanslag gemaakt en daarna de kolf in den schouder gedrukt wordt. Daardoor krijgt de korrel geen zuiver „voorwaartsche en opwaartsche beweging" zooals ons voorschrift in

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 338