315 het wenschelijk <ie 1ste alinea aldus te wijzigen: „Met deze oefeningen kan worden aangevangen wanneer in den snelge- richten aanslag groote bedrevenheid is verkregen, evenals afzon derlijk in de overige handelingen noodig voor het afgeven van het schot. Zij hebben ten doel de gerichte aanslagoefeningen aaneen te schakelen met het doordrukken, narichten, de plaats melden waar men afkomt, openen en sluiten van den grendel (c. q. navullen)."' „Het vuren". In verband met de wenschelijkheid dat de man voor de schijf ook schot voor schot geoefend wordt, zou ik ook gaarne zien, dat in de 1ste plaats 's mans bekwaamheid in de verrichtingen van het enkele schot wordt nagegaan, hetgeen als volgt kan geschieden. De onderwijzer neemt een secundeslinger in de hand die op 112 secunden is afgestemd. Op het oogenblik dat hij „Aan" commandeert, laat hij tevens den slinger vallen en stopt de beweging van het instrument als de slagpin vooruitschiet. Als eisch nu moet gelden dat de man het enkele schijnschot in li/2 secunde kan afgeven. Het afgeven van dergelijke schijn- schoten wordt in alle houdingen beoefend. De secundeslinger is door een ieder zeer eenvoudig te fabriceeren. Men neme een verschoten revolverkogel, hamert in het achtereinde een klein spijkertje en bevestigt daaraan een bindtouwtje van 2 d. M. lengte. Nu hangt de slingertijd af van de lengte van het touw, en dit brengt men proefondervindelijk op de juiste lengte door te zorgen dat de amplitude in 1/2 sec. doorloopen wordt. Langzamerhand laat men het c° „vuur" en „af" bij het schie ten schot voor schot weg, zoodat dit geschiedt op het c° „Aan.'' Kent de leerling het vuren schot voor schot grondig, dan kan men eenige oefeningen houden in het snelvuren, eerst 2 patro nen op het c°. „vuren;" dan vijf patronen vuur van één houder, eindelijk vuur van 2 gedeeltelijk gevulde houders, en ten slotte het vuur van eenige houders achtereen. „Het schoolschieten." Bij het schieten met scherp valt op te merken dat een volkomen zuivere meting van den aan slag nimmer plaats heeft, want dat zal eerst kunnen geschieden met behulp van een instrument dat de juiste richting aangeeft

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 341