- 317 Men wil de schatters in vredestijd gewennen op gevechts doelen te leeren vuren. Maar kan daarom in vredestijd, ook al vuurt men op gevechtsdoelen, geen bepaald opleidingssysteem bestaan, dat met behulp der trefkansregels opgebouwd is? Er bestaan echter geen overgangsvoorwaarden zoodat van een stelselmatige opleiding van slechte tot goede en middelmatige schutters geen sprake is. Daartoe heeft men echter aanvankelijk ook grootere schijven noodig als oorlogsdoelen in den regel bieden, zooals het voorschrilt erkent en daarom tellen in den beginne ook de treffers buiten de aan gebrachte figuren der strookschijven (zie 3e alinea bldz. 2). Voor de oefeningen die dienen ter opleiding van slechte schutters tot middelmatige en goede schutters wenschte ik de Hollandsche schijf met ellipsvormige ringen, met in het midden een groote kopschijf, voorstellende een liggenden man in front. Daardoor wordt de leerling gewend steeds op een gevechtsdoel te vuren. (Zie de fig. 4 in het I. M. T. afl. 3 1908). In de oefeningstabellen voor goede en middelmatige schutters kan men dan nog eenige oefeningen samenstellen speciaal op veel voorkomende oorlogsdoelen. De kapitein Lamberts verklaart zich tegen deze schijf, aan gezien hij alleen treffers in het gevechtsdoel zelf van effectieve waarde beschouwt. Bij de opleiding doen schijven echter dienst om 's mans trefkans te meten. Hieromtrent het volgende voorbeeld. Een man vuurt b. v. op 100 M. op een kopschijf en krijgt 2 treffers van de vijf patronen. Op welken afstand de andere kogels de schijf passeeren, al ware dit 2 M., neemt men niet in aan merking. De man heeft echter 2 treffers gehad, dus kan hij een vrij middelmatig schutter zijn. Maar hij kan daarentegen ook een zeer slecht schutter zijn die gelukkig is geweest, maar overigens doorgaans slechte resultaten verkrijgt. De andere patronen waren b. v. aanslagen of passeerden de schrijf op meters afstand. Had de man echter op de nieuwe Hollandsche schijf geschoten, dan zou dadelijk de juiste be kwaamheid van den man blijken. Nu zijn twee treffers in een levend gevechtsdoel te velde van groote waarde, al zijn het ook toevalstreffers, voor een vredesopleiding is de waarde van

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 343