318 een dergelijk resultaat echter nihil, omdat men zich daardoor geen juist beeld kan scheppen van de geoefendheid van een schutter. In verband nu met de trefkanswetten, kan men wis kundig zuiver voor iedere oefening de ellips berekenen, waar binnen de man zijn spreiding moet beperken. Tevens kan men hierdoor in de oefeningen een climax brengen, die den man dwingt zijn spreiding steeds kleiner te maken. Ook in de vredesopleiding kan men bij oefeningen op strookschijven wel degelijk de treffers in de strook buiten de figuren doen gelden, in verband met de gegeven spreiding waartoe de man zijn eigen spreiding moet beperken. Beter ware het echter om strookschijven geheel te doen verdwijnen, daar zij geen juist beeld van de werkelijkheid weergeven. Op bldz. 49 komt de kapitein Lamberts tot de conclusie dat Kromo onze oude ringschijf een „Schép loterij" noemde. Hij licht dit als volgt toe. Br wordt een oefening geschoten die als overgangsvoor- waarde heeft 42 punten binnen kring 6. A. schiet 9. 9. 9. 9. 6, B. 10. 11. 10. 11. 5. Ik ben het met den geachten schrijver eens waar hij wijst op het onoordeelkundige van het stellen van punten, aangezien dit tot Kromo's ontboe zeming aanleiding gaf. Hoofdzaak is dat B. één treffer buiten kring 6 had, er dus niet in geslaagd is om zijn spreiding voldoende te beperken en daarom niet overgaat. Ware de Ist6 treffer een 5 dan late men dat schot overschieten, en kan men dit wijten aan onbe kendheid met het juiste mikpunt. Daarom moet b. v. de eisch in genoemde oefening luiden „5 treffers binnen kring 6", en late men een bepaald aantal punten achterwege. Nu echter is ver moedelijk 's mans geluk grooter geweest dan zijn bekwaamheid. Bovendien is bij het gebruik van de ellipsvormige schijf het hinderlijke schijfverwisselen uitgesloten. Bij een systeem met overgangsvoorwaarden zou het schieten op verschillende schijven zeer schaden aan het vlotte verloop der oefeningen. Er heerscht in Holland bij velen de meening dat schieten met scherp bijzaak is, de voorbereidende oefeningen daarentegen hoofdzaak zijn. Laten wij nooit door een dergelijk dwaalbegrip van den goeden weg afdwalen. Oefeningen met scherp zijn van het hoogste belang en het is onmogelijk alleen door veelvuldige

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 344