319 oefening op het richtkoord de vereischte vaardigheid te verkrijgen. Hierbij is immers een strenge controle noch van den onderwijzer, noch van den man mogelijk. Men meent goed gericht te zijn, echter is dit niet altijd het geval. Schieten met scherp verraadt onherroepelijk de geringste fout en hierdoor wordt de prikkel tot het maken van een juisteren aanslag aanzienlijk verhoogd. Hetzelfde doet zich voor bij het vuren op groote afstanden. Velen in Holland zijn daarom ook tegen individueele oefeningen op grootere afstanden b. v. 300 a 400 M., omdat de aanslag moeie- lijker is en men meent den aanslag niet zuiver te kunnen meten, doordat meer aandacht aan het narichten wordt gewijd. Zeer zeker is dit waar, maar de man moet toch tot 500 M. indivi dueel kunnen vuren. Echter is de verscherping van den prikkel hoofdzaak. De grens van 700 M. die ons voorschrift voor indi vidueel vuur aangeeft acht ik te hoog, daar dan voldoende resultaten niet meer te verkrijgen zijn en de man het ver trouwen in zijn wapen verliest. De tijd moet men op de grootere afstanden iets ruimer nemen en is b. v. op 400 M. voor het enkele schot aanvankelijk ongeveer 3 sec., maar kan men beperken tot 2 sec. Omtrent 37 merk ik op dat waar men den leerling wennen wil aan vuurdiscipline, men het concurrentievuur voor het laatste bewaren moet. De aandacht is dan hoofdzakelijk gevestigd op het wegschieten van schijven, wat ten koste geschiedt van den aanslag. Voor onervaren manschappen is bovendien de factor zenuwen te groot hierbij en voert dit noodwendig tot knoeien tijdens den aanslag. Beter ware het eerst een sectievuur te doen op de kleinere afstanden b. v. 500 M., zooals onder 4e op bldz. 33 is aangegeven, waardoor de aanslag en de hand having der vuurdiscipline meer tot hun recht komen. Daarna een sectievuur op middelbare afstanden en ten slotte een con currentievuur zooals onder le, 2e en 3e is aangegeven. 38 was eigenlijk beter op haar plaats achter de 58, daar dan pas de man de individueele oefeningen doorloopen heeft. Wensche- lijk ware het 500 M. uiterste grens voor individueel vuur te nemen. Individueele Oefeningen. Ook hier wordt in 50 alleen snelvuur van meerdere patronen toegestaan. Hier kan X. 11. T. 1909. 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 345