324 dan zou de waarde onzer vuuruitwerking te velde ook beslist 80 vooruit zijn gegaan naar verhouding van de resultaten die wij volgens de oude methode kregen. Zelts de geringste ver hooging der vuuruitwerking te velde moet beslist vóór de nieuwe methode pleiten. Ad 4. De schrijver vindt, dat het zwaartepunt van het schieten in het richten alleen moet liggen, omdat alleen zuiver richten den vereischten graad van nauwkeurigheid kan bij brengen. Ik meen echter dat de S. aan dit punt de woorden „op het parade-schietterrein" had moeten toevoegen. Hier zijn zij in waarheid beter op hun plaats dan in het volgende punt. De practijk te velde bewijst met honderden voorbeelden dat de hengelmethode niet de juiste is. Voor oorlogssch utters is beslist de aanslag hoofdzaak, doch voorde opleiding van oorlogsschutters is het richten een zeer voorname factor. In beiden behoort daarom het zwaartepunt der schiet- opleiding te liggen in het vredesgarnizoen. A d 5. In mijn opstel heb ik er op gewezen hoe men den aanslag met den troep moet doen samengroeien, zoodat de man zelfs onder de moeielijkste omstandigheden, automatisch den aanslag uitvoert. Zoo wordt de aanslag geenszins een paradevorm voor het schietterrein. Het automatisme van den aanslag zal men dan evenmin verliezen te velde, als een wiel rijderordonnans plotseling het fietsen kwijt is wanneer hij onder vuur wordt genomen. Beiden zijn gecompliceerde, zuiver automatisch aangeleerde bewegingen en waar wij aan de bestaans mogelijkheid der eene beweging niet twijfelen, zou het onlogisch zijn om aan die der andere te twijfelen. S. heeft zich blijkbaar nog niet voldoende in de physio- en psychologie op het gevechts- veld ingewerkt. Ad 6. S. meent dat de man nooit vertrouwen zal krijgen in de zekerheid van den aanslag. Nimmer ben ik persoonlijk op dit bezwaar gestuit, al heb ik ook nooit d en hoogsten graad van zuiverheid in den aanslag verkregen. Steeds bleek even narichten noodzakelijk, maar dat mijn aanslag zelve aanzienlijk verbeterd was, dat wees het enorme tijdsverschil mijner eerste en laatste oefening aan de Normaal Schietschool uit. En zoo ging het met allen. Nimmer is bij een mijner collega's of bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 350