- 327 bevochtigd; en mag niet rusten vóór de jongen alles volko men onder de knie heeft. En eigent deze zich niet tot paardenoppasser, dan hem te ruggezonden in de gelederen, en net zoo lang gezocht tot men er een gevonden heeft, die het dier niet omdat hij moet, maar omdat hij van hem houdt, goed en naar behooren be handelt. Dan komt 't er verder op aan niet het oogenblik te ver zuimen, waarop aan het karige dienstration wat haver moet worden toegevoegd, en in 't voer wat gele wortels te mengen, als de haarwisseling nadert. Zijn de hoeven tamelijk gezond en niet te week, dan af de ijzersEn weg met het oude, zware dienstzadelnaai den zadelmaker er mee om het op te vullen. Leg nu het paard een licht zadeltje op, een licht schabrak, geef het alleen een dikke watertrens in den mond, en berijd het van één tot drie uur per dag. Vermijd harde, en zoek zachte wegen, en wissel een langen, rustigen draf af met een vrijen, ongedwongen stap. Daar tusschen door een kalm jachtgalopje, zoomogelijk hier en daar over eene natuurlijke hindernis, en dan in stap naar huis. Men zorge er voor dat het dier droog op stal komt, voelt daar eens naar zijne pezen, en overtuigt zich, dat de stal goed gelucht is, dat het stroo er zindelijk en droog uitziet, dat be hoorlijk water gereed staat.... en prijst, indien reden bestaat öm te prijzen. Ten slotte het uur bepaald waarop den volgen den dag het paard moet worden voorgebracht, en nu naar het Kasino. Zeer aanbevelenswaardig is het, ook voor de oudere officieren, om snipperjachten, die gewoonlijk niet over al te zware hin dernissen gelegd worden, mede te rijdenen nog beter is 't deel te nemen aan eenen rijcursus waar men weer eens zoo recht als eene kaars moet zitten en met zachte hand en nagevenden rug, den ouden bruine, de achterbeenen wat doet onderbrengen. Wie zoo handelt, zal dagelijks meer genoegen in het rijden vinden, en de eerste zijn, om, als de grond weer wat zachter wordt, aan het terreinrijden te gaan deelnemen, gezeten op een paard met glanzend haar en goede vormen, welks uiterlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 353