328 iederen chef bevredigt. Maar wie na het einde der manoeu vres tot het begin der lente, zich niet méér om zijn paard heeft bekommerd, dan dat hij zich door den oppasser liet melden „het paard is gezond, het eet goed, is twee uur onder een deken afgestapt, en de temperatuur in de stal is 2 graden", voor hem blijft het paard slechts een vervoermiddel, waarop hij moeilijk, en met toegenomen lichaamsgewicht rondkart. En slechts een léélijk vervoermiddel, met onverzorgd haar, een dikken hooibuik en vier stijve beenen. En dien heer zou het, bij de eerste oefening buiten, wel eens kunnen gebeuren, dat de kolonel hem bij zich liet roepen, en hem in alle vriendschap toevoegde: Amice, je weet, ik ben een vijand van onnoodige vertoonmakerijmaar, geloof me, met dat paard kan je heusch niet bij de aanstaande inspectie voor den troep verschijnengoeden morgen". Er hiermede hoop ik, althans den zin van het stukje zoo goed mogelijk te hebben weergegeven. Het bevat ongetwijfeld eene reeks waarheden, die door hunne algemeenheid, zij het dan ook gewijzigd voor een tropisch klimaat, ook bij ons van toepassing zijn. En die wijzigingen zijn voor den belangstellenden lezer te duidelijk om er nog eens op terug te komen. Echter voldoe ik nog gaarne aan het verzoek der redactie om iets van mijne eigen ervaringen (in de tropen) mede te- deelen en zal hieronder eenige punten laten volgen waarnaar ik mij zelve steeds gericht heb, en waarvan ik in den loop der jaren steeds de goede uitkomsten heb gezien. Iets nieuws is er niet bij, en vermoedelijk is alles u reeds bekend. Maar zoo ik er in geslaagd ben, een jeugdig kameraad mogelijke droeve ervaringen te besparen, of uwe aandacht te vestigen op een enkel ding, dat ge wellicht over het hoofd hebt gezien, dan zal ik deze geringe moeite ruimschoots beloond achten. Zij zijn de volgende: 1. Bezie dagelijks uwe paarden, buiten den stal, zonder zadel, of bandages, en slechts opgetoomd met een watertrens. Ge zult, vooral in den beginne, verscheidene wondjes, scha vingen, ontvellingen, ja zelfs (soms verouderde) drukkingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 354