Dat komt u zeer logisch voor; toch heb ik gezien, dat een ervaren ruiterofficier tot zijne schade vóór den aanvang van eene zware cross-country, deze eenvoudige zaak vergat, en daardoor in plaats van no. 1, no. 3 binnenkwam. En bij een ander brak gedurende een springconcours een stijgriem. Stel u voor, dat zooiets te velde gebeurt. Daarom 6. Inspecteer verder eens per maand al uw zadeltuig. Wordt uw zadel te plat, laat het vanonder opvullen zorg dat tusschen schoft en kamerrand steeds een vingerbreedte ruimte blijft. Rijd verder liefst op een halven oud model deken, in drieën gevouwen. 7. Kom nimmer met een bezweet paard thuis, en vang uwen rit aan met minstens 10 minuten stap; laat rug en beenen bij terugkomst in den stal goed masseeren en wrijven tot de bloeds omloop geheel hersteld is. Ge vermijdt daarmede afstervingen van de huid op den rug en het optreden van gallen aan de beenen. Hebt ge bandages, bandageer dan de beenen gedurende een paar uur; dit is zeer eenvoudig te leerenelk bereden kameraad zal het u gaarne voordoen. Maar zoo ge niet zeker weet, dat ge het goed doet, laat het dan liever. Ge sticht dan meer kwaad dan goed. (Bandageeren dient om het overmatig vocht in depeesscheede, opgetreden bij sterke inspanning der pezen weer weg te drukken.) 8. Voer nimmer ge doet het met goede bedoeling te overvloedig gaba of padi, als uwe paarden weinig doen. Rheumatische lioefontsteking is daar vaak 't gevolg van. 9. Let op uw beslag (ééns in de 6 weken verwisselen) en eisch van uwen hoefsmid, dat hij model beslaat. Dat is nog steeds de beste methode geblekenraadpleeg bij afwijkingen van den hoorngroei den paardenarts. Zorg verder dat uw bediende de hoeven steeds goed schoon houdt. 10. Laat nimmer de paarden te schielijk drinken. Kunt ge onder weg uwe paarden frisch drinkwater geven, best; maar laat ze dan over den stang drinken en niet meer dan een stalemmer tegelijk. - 33Ö -

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 356