331 Ten slotte nog een paar algemeene opmerkingen en dan eenige over de etiquette, waartegen vaak wordt gezondigd, zonder het te willen 1. Kies een paard naar uwe taille. Lichte, slanke ruiters hebben het voordeel ieder paard te kunnen berijden maar zijt ge zwaar van postuur neem dan een stevig gebouwd paard. Het geeft u 't voordeel, dat het u beter draagt, en dat ge nimmer de lachlust opwekt. Want een ruiter trekt nu eenmaal de aandacht, en de booze menigte lacht graag om een ander 2. Verzorg het toilet uwer paarden. Niet alleen ter wille van de hygiëne, maar ook ter wille van uwe eigen verschijning. Bovendien stijgt uw paard er door in waarde. Ongeknipte vetlokken geven het dier een leelijk voorkomen, en zijn een broeinest van ongerechtigheden. Evenzoo onver zorgde manen en niet getrokken staarten. Maar vergeet niet dat bij elk type van paard een bepaald toilet behoort. Zoo zullen een kort, ineengedrongen paard, of een Hack- of Hunter-type, geschoren manen en korte staart goed staan; zoo behooren bij een meer Arabisch model, lange dunne manen, en een lange, dunne, puntig uitloopende staart; zoo passen bij een langlijvigen volbloed zoowel geschoren als halve, of lange, dunne manen, maar is steeds de staart lang, zij deze recht afgesneden boven den hak, dan wel puntig uitloopende. Meen niet, dat zulks niet aan bepaalde regels onderworpen is; integendeel, en deze hebben hun ontstaan te danken aan schoonheidsbegrippen en langdurige gebruiken. Maar ze worden hier in Indië veelal schromelijk verwaarloosd, en dat is jammer, menig paard zou ongetwijfeld veel in uiterlijk voorkomen winnen. Het staat een ieder natuurlijk vrij, zich daaraan te houden of niet; maar indien ge het niet doet, zal ieder paardenkenner dadelijk zeggen: „die vriend weet er niets van". Wat voor velen vrijwel gelijk staat met eene beleediging in dit goede land. 3. Indien gij van uwe merrie spreekt, zeg dan: „zij" en „haar".

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 357