334 Deze werkwijze waarborgt ontegenzeggelijk grondig werk, maar ten koste van veel tijd en papier. Men vrage zich toch eens af hoeveel menschen hun gedachten moeten laten gaan over een onderwerp behandeld zooals hier boven is aangegeven. Zou dit in vele gevallen de 100 niet overschrijden? Om niet misverstaan te worden merk ik hierbij uitdrukkelijk op, dat mijn bezwaren zijn tegen het vragen van advies en niet tegen het verschaffen van gegevens. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Eenige jaren geleden wenschte de Gouverneur-Generaal te doen nagaan of het niet mogelijk zou zijn het verleenen van pensioenen aan weduwen van in den strijd omgekomen Inlandsche militairen te doen ophouden, omdat zooals Z. E. gebleken was, deze vrouwen toch in den regel als huishoudster overgingen bij kameraden van den over ledene. Den Legercommandant werd opgedragen hiernaar een onder zoek in te stellen en op grond van dat onderzoek te dienen van consideratiën en advies. De loop van zaken had nu m. i. moeten zijn dat aan de ver schillende korpscommandanten de vraag was gesteld: „Zijn bij militairen van uw korps vrouwen, die pensioen ge nieten als weduwe van gesneuvelde militairen en zouden deze vrouwen naar uw meening ook „lakoe" zijn als zij niet in het bezit waren van dat pensioen". (Het laatste gedeelte van deze vraag is noodig, omdat het er voor een juiste beoordeeling op aankomt te weten of die vrouwen misschien niet door het pensioen dat zij genieten, als huishoudster zijn gekozen. In de Europeesche maatschappij speelt het geld bij de keuze der vrouw toch ook een rol, dus misschien ook in de Inlandsche). In stede hiervan werd het schrijven van den Gouverneur- Generaal met gelijkluidende opdracht door gezonden aan de chefs van wapens en diensten, tot het eindelijk in handen kwam van de korpscommandanten. Een van dezen, die zich van consideratiën en advies meende te mogen onthouden, omdat bij zijn korps geen dergelijke vrouwen aanwezig waren, werd opgemerkt, dat het niet vol-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 360