335 - doende was zich met een eenvoudige mededeeling te bepalen als consideratiën en advies werden gevraagd. Kort geleden werd namens den Legercommandant de vraag gesteld of voor militairen, die een arrestant overbrachten of als geleide van een geldtransport werden aangewezen de halve koelie, waarop zij volgens tarief recht hebben, wel noodig is en of de hoeveelheid bagage waarvan bij verplaatsing vrij ver voer is toegestaan, niet te ruim is berekend, vooral voor vrouwen en kinderen. Juiste gegevens betreffende het aantal personen, die omtrent deze aangelegenheid hun meening op papier hebben moeten zet ten, ontbreken mij, het zullen er allicht wel een 50-tal geweest zijn; maar ik stel mij de vraag of het niet voldoende geweest zou zijn indien den commandanten van b. v. twee subsisten- tenkaders om inlichtingen was gevraagd. Het zal echter veel moeite kosten in dezen toestand veran dering te brengen, daar hij zeer ten gerieve is van de hoogere autoriteiten en alleen wordt afgekeurd door de laagste, die nie mand hebben op wien zij kunnen endosseeren. Bovendien is het bezwaarlijk vaste regels aan te geven wanneer en aan wien advies kan worden gevraagd, daar elk geval op zich zelf moet worden beschouwd en het te betreuren zou zijn indien door de bepalingen waardevolle adviezen niet ingewonnen zouden kunnen worden. Ik geef mijn meening voor beter, maar zie op 't oogenblik alleen heil in het opleggen van de verplichting bij het in dienen van rapporten mede te deelen wien om advies is gevraagd. Stel het geval dat de Gouverneur-Generaal een opdracht geeft en deze in eerste instantie behandeld wordt door b.v. de com mandanten van de zelfstandige korpsen vestingartillerie. Deze dienen hunne rapporten in aan den commandant van de vestingartillerie. De aanhef van het rapport van laatstgenoemde autoriteit zou ik wenschen te doen luiden „Na ingewonnen advies bij den Cdt. van het bataljon vesting-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 361