337 dan luidt het gewoonlijk: „Ik kan mij geheel (het beste) ver eenigen met het oordeel van A anders: „Ik kan geen der beschouwingen deelen, mij komt het voor, dat enz." Nu de vraag: Hoeveel machthebbenden moeten worden ge raadpleegd? Staat in de opdracht daarover niets, dan is men niet gebonden. Het wordt dan een kwestie van waardeering of van sleur. Maar waarom zullen in zaken van algemeen belang eenigen worden gekend en anderen overgeslagen. Het gevoel van achteruitstelling is daarbij niet te onderdrukken, en de maatstaf van keuze moeilijk. Ten slotte uw aandrang om minder adviezen te vragen. Daar is veel voor te zeggen, doch niemand kan van alles op de hoogte zijn. Het kost al zoo'n groote moeite om de vak litteratuur bij te houden en waaruit moet het Departement weten, hoe over een zaak wordt gedacht. Ons „Orgaan" be. gint eenige aandacht te trekken, maar was langen tijd een „quantité négligeable". Elk bureau-officier raakt binnen niet te langen tijd uit den troep. Intendanten en kwartiermeesters blijven er vrijwel altijd buiten. Het is dus voorloopig de eenige weg om achter de gevolgen van een in te voeren maatregel te komen, dat in ruimen kring het oordeel der troepenofficieren wordt gevraagd, tenzij het bijzondere technische vraagstukken betreft, waarover slechts enkele bevoegden kunnen oordeelen. Vermindering van schrijfwerk is te verkrijgen door minder te schrijven, kortheid te betrachten en bij eenvoudige zaken het vragen van andermans meeningen te beperken tot den kleinsten omvang. Iedereen is daarmede gebaat. We hebben nog nooit iemand, zelfs de meest verwoede papierwolf, een verrukt ge zicht zien zetten bij het binnenbrengen van een stapel adviezen van 50 en meer vellen druk, maar we hebben wel eens mee ningen gehoord, dat de waarde van een advies recht evenredig was met de lengte op schrift. Houdt die in 'toog!

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 363