18 zijn, om tot het verkrijgen en in stand houden eener qualitatief en quantitatief voldoende Zeemacht haar plicht te doen. Zoolang wij niet moedeloos het hoofd in den schoot willen leggen bij elk gevaar, maar ons door vijand of bondgenoot willen doen eerbiedigen, is een vloot, zoo sterk als onze nationale kracht gedoogt, een gebiedende eisch tot handhaving van Nedei- lands onafhankelijkheid. Yan deze denkbeelden wenscht de Yereeniging „OnzeYloot" het Nederlandsche volk te doordringen. Aan welke vereischten behoort nu de Nederlandsche zeemacht te voldoen, om tot zoodanige taak in staat te zijn? Op deze vraag kan een leekenvereeniging als „Onze Yloot" geen antwoord geven. Zij kan in geen enkel opzicht de taak der Regeering overnemen. Gelijk op elk gebied, wellicht meer dan op ander gebied, zijn de Marine-deskundigen het oneens, bepaaldelijk over de betrek kelijke waarde der vernielingswerktuigen, n.l. kanon of torpedo. Een deel der deskundigen, onder den invloed van de richting welke steeds grootere vechtschepen eischt en aan welke de tegenwoordige zeemonsters hun ontstaan te danken hebben, twijfelt aan het nut om gepantserde schepen van bescheiden afmetingen in gevecht te brengen. Deze deskundigen meenen dan ook de taak onzer actieve zeemacht grootendeels of uit sluitend te kunnen toewijzen aan boven- of onderzeesche tor pedobooten, door torpedojagers en verschillende typen van krui sers in meerdere of mindere mate gesteund. Een ander deel der deskundigen, hoezeer overtuigd, dat de zeemacht daardoor belangrijk kostbaarder zal worden, meent naast torpedovaartuigen en onderzeeërs niet te kunnen ontberen zwaar geschut voerende gepantserde schepen, acht dergelijke schepen, ook bij bescheiden afmeting, onontbeerlijk voor de oorlogsvoering en oordeelt urgent den voortgezetten bouw van dergelijke schepen, zoo krachtig als met de gesteldheid onzer vaarwaters en de toegangen naar de versterkte havens hier en in Indië is overeen te brengen. Deze oordeelen bovendien geen deugdelijke organisatie van het personeel, dus ook geen deugdelijke marine mogelijk, bij eene uitsluitend uit torpedo vaartuigen saamgestelde zeemacht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 36