346 koelies kunnen zijn (welke eategoriën van personen nog wel op drie verschillende wijzen betaald en waarvoor afzonderlijke verantwoordingstukken worden opgemaakt) dan is dit al meer dan de sterkte eener normale compagnie. En hier gaat het ook dus zou het evenzoo bij een bataljon kunnen gebeuren. Ten slotte nog in grove trekken de geldelijke consequentie. Naast de uitbreiding van het administratief- en schrijversper- soneel zou gevoeglijk 1 adjudant-onderofficier bij het korps en de sergeant-majoor bij de compagnie kunnen worden gemist. Met de politie enz. bij de compagnie zou kunnen worden belast de oudste onderofficier die vrijgesteld van week- en wacht dienst, daarin al ruimschoots eene vergoeding zou hebben voor zijne meerdere verantwoordelijkheid. De sub 2 en 8 tevoren genoemde werkzaamheden zouden zijn op te dragen aan een korporaal of onderofficier-fourier. Eene ver meerdering van hoogstens 2 sergeanten majoor c. q. adj. ond. off.- kwart.iermeester en 3 schrijvers van minderen graad voor 1 bataljon, staat dan tegenover eene vermindering van 1 adjudant onderofficier en 4 sergeanten majoor; terwijl de hoeveelheid papier en gedrukten, die minder verbruikt zullen worden, be rekend a ƒ0.02 per vel, zeer zeker tot eene aanzienlijke bezui niging zal voeren. En wat het voornaamste is": de compag niescommandant blijft v. z. n. algemeen toezicht houden, maar is van alle verantwoordelijkheid en rekenplichtigheid ontheven, terwijl besparing van tijd en arbeid eveneens een niet weg te cijferen factor mag genoemd worden. Geldt het bovenstaande uitsluitend voor de administratieve werkzaamheden in het vredesgarnizoen en op posten; te velde kan ze op dezelfde wijze met inachtneming van door de om standigheden noodig blijkende wijzigingen en aanvullingen worden doorgevoerd. Trouwens dan is het uitsluitend een zaak van practischen zin om de administratie zoo eenvoudig mogelijk te doen zijn en hangt alles in hoofdzaak af van samenwerking tusschen compagniescommandant en kwartiermeester. Laat deze laatste niet te wenschen en krijgt de kwartier meester geregeld opgave der verschillende veranderingen van één der in de bivaks achterblijvenden, dan zal de indiening der

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 372