19 Nog andere deskundigen achten wel voor de handhaving onzer souvereiniteit in Azië gepantserd materieel noodzakelijk, doch meenen dat te kunnen ontberen bij de verdediging van het Rijk in Europa, eene meening welke bestrijding vindt bij hen, die zich bij de verdediging geen aanvallend defensief kunnen voorstellen zonder schepen met zwaar geschut bewapend. Deze laatste categorie van niet minder bevoegden beweert, dat alleen reeds om het personeel, dat in Indië op de pantserschepen dienen moet, bekwaam te maken en te houden, dergelijke met zwaar geschut bewapende schepen reeds in vredestijd in de Europeesche wateren in dienst dienen gehouden te woiden, die in oorlogstijd beschikbaar zijn bij de verdediging van den vader- landschen bodem. Van eene vereeniging van leeken als „Onze Vloot" is na tuurlijk in dergelijke geheel technische quaesties geen uitspraak te verwachten. Heeft de Vereeniging echter, al kan zij geen adviseerende stem uitbrengen, werkeloos stil te zitten? Haar doel is: de kennis van en de belangstelling in de Zee macht onder het Nederlandsche volk aan te kweeken en te versterken. Belangstelling in onze Zeemacht moet in de plaats komen van onkunde en onverschilligheid. Daarom moet de marine tot het volk gebracht worden; tot dat volk, dat weleer zoo bij uitstek een volk van zeevaarders was, tot dat volk, dat bloei en opkomst dankt aan de zee. Onbekend maakt onbemind, en belangstelling, die niet op kennis berust, is vluchtig als een stroovuur. Volksvoordrachten zullen moeten worden gehouden omtrent het verleden, het heden en de toekomst onzer Zeemacht, door lichtbeelden toegelicht. Tentoonstelling, levende beelden en betoogingen moeten de aandacht trekken, prikkelen en gaande houden; bezoeken aan de Rijkswerven en aan de oorlogschepen moeten de belang stelling kweeken. Adressen kunnen gericht worden aan Regeering en Volks vertegenwoordiging. Vliegende blaadjes, kort en pakkend gesteld, telkens terugkee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 37