359 Uolksopuoeding. heger en 5porf. (Slot). Op welke wijze moet nu, zoowel de jongeling uit den beschaafden stand als die uit het volk, zich doelmatig voorbereiden tot den dienst in het Leger? Den leek moet het voorkomen, alsof de militaire opvoeding van de jeugd, zooals dit bijvoorbeeld op uitstekende wijze te Berlijn bij de „Jugendwehr" geschiedt, het meest geschikte middel is. Zeer zeker heeft zulk eene voorbereiding haar goede zijde, maar het systeem heeft ook tal van zwakke puDten. Want de discipline kan hier alleen een uiterlijk vernisje zijn, berustende op milde strafbepalingen, terwijl de onverbidde lijke strenge militaire wet van de soldaten stipte gehoorzaamheid vordert. Een natuurlijk gevolg biervan is, dat een scheeve voorstelling moest ontstaan omtrent de beteekenis der militaire gehoorzaamheid. Yan de tegenwoordige zuiver militaire vorming der jeugdsoldaten, zoowel indivi dueel als in massa, heeft de troep nauwlijks een noemenswaardig nut. De militaire grondslagen ontbreken, en dus moet weer van voren af aan begonnen worden. Evenals de instructeur voor de rjjlessen liever een flinke hoerenjongen tot leerling heeft, dan een op zijne rijkunst prat gaande jockey, daar het meer moeite kost den laatsten zijne fouten af te leeren, dan den eersten een behoorlijken zit bij te brengen, zoo valt het den onder officier ook moeielijker den jeugdsoldaat zijne aangewende fouten af te leeren, dan nieuw en onbedorven materiaal op te leiden. Het eerst schijnbaar zeer groote verschil dat zich bij de militaire vorming dezer beide categorieën van personen voordoet, is naar verhouding spoedig verdwenen. Generaal von Blume plaatst zich in zijne „Grondbeginselen onzer weer kracht" op een zeer welwillend standpunt tegenover met overleg beoefende sport, doch noemt daarentegen militaire oefeningen der schooljeugd geheel verkeerd indien deze niet zooals in de hoogere klassen van het cadetten- korps en in de voorbereidingsscholen voor onderofficieren geschiedt met den meesten ernst en even zaakkundig als in het leger, maar ook rekening houdende met de lichaams-ontwikkeling der jeugd, worden beoefend. Het is een ijdele waan, dat de militaire opleiding vergemakkelijkt zou kunnen worden door soldaatje spelen. Hierdoor wordt tot dat doel geen stap nader gebracht, doch daarentegen de ijdelheid der jeugd gestreeld en in haar eene lichtvaardige opvatting der militaire plichten opgewekt. Twee voordeelen, door militaire opvoeding verkregen, worden echter dankbaar aanvaard: le vaderlandsliefde en lust in den soldatenstand; 2e flinke licbaamsontwikkeling door turnen en dergelijke oefeningen verkregen. Daarom moeten de militaire exercitiën eenvoudig niet meer bij de opvoeding dc<r jeugd onderwezen worden. De absoluut noodzakelijke dril werkt gedurende den diensttijd meer dan voldoende; ja, zelfs zouden, indien niet voortdurend als tegenwicht gymnastiek, velddienst en gevechts oefeningen beoefend werden, de opgewektheid des geestes, het vlugge begrip, de besluitvaardigheid en het spoedig overzien en onmiddellijk gebruik maken van alle plotseling zich voordoende omstandigheden, door die dril verlammen terwijl het toch juist eigenschappen zijn, die ons wenschenswaardig en door spel en sport bereikbaar toeschijnen. Yoor de opvoeding der jeugd is het dus van veel meer belang naast

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 385