360 een krachtig: lichaam ook deze geestelijke eigenschappen aan te kweeken, dan een doode militaire dril toe te passen, die meer schade dan nut zou opleveren. Als bont lokmiddel wordt de uniform gebruikt, die wel eene groote aantrekkingskracht uitoefent, doch natuurlijk ook zekere nadoelen bezit, voortspruitende uit de menschelijke natuur; misschien zal men echter deze nadeelen ter wille van de goede zaak gaarne op den koop toe nemen daar door de uniform ongetwijfeld een zeker eergevoel wordt opgewekt. Het soldaatjespelen late men kalm achterwege, uitgezonderd eenige noodzakelijke marschoefeningen om ordelijk naar en van de speelplaats te kunnen marcheeren. Daar echter beoefene men gymnastiek, spel en sport, overeenkomstig de lichamelijke ontwikkeling van ieder individu afzonderlijk; hiertoe eigenen zich alle zoogenaamde eenvoudige athletische oefeningen en voor gezamenlijk spel voetbal of cricket. Altijd en altijd weer tracht men op de Duitsche speelplaatsen de Duitsche spelen opnieuw te doen opleven. Een half uurtje worden ze gaarne gespeeld, doch wekken niet dien hartstocht, als de Engelsche (eigen lijk toch ook Germaansche) spelen voetbal en cricket. Terwijl de Duitsche spelen vervelend worden gevonden en na het gvmnastiek-uur terzijde worden gesteld, hebben daarentegen de Engelsche zooveel aantrekkings kracht, dat zij nog lang na het gymnastiek-uur, ja, later nog door jongeling en volwassen man, met genoegen en belangstelling worden gespeeld en zelfs nog door den grijzen toeschouwer met aandacht worden gevolgd. Laat de Duitsche spelen dus eenvoudig achterwege het betere is een vijand van het goede en ga over tot die nieuwe aantrekkelijke spelen, want aantrekkingskracht moet er zijn; zij alleen kan de jeugd bij voort during boeien. Daarnaast moet aan gymnastiek Zweedsche zoowel als Duitsche een groote plaats ingeruimd worden, daar zulks niet gemist kan worden bij eene harmonische lichaamsontwikkeling. Ook is een zwem-en badgelegenheid onontbeerlijk. Het verdient aanbeveling in Juli of Augustus voetreizen door het lieve vaderland te ondernemen, verbonden met bivakeeren of overnachten in het hooi. Op eenige Duitsche scholen is dit reeds ingevoerd door direc teuren en leeraren, die warme belangstelling voor de jeugd hebben. Ook hier moet niet zoozeer het leeren opbouwen van tenten, of het zelf koken het eigenlijke doel zijn, dan wel het leeren dragen van ontberingen, het gemeenschappelijk arbeiden, het vreugde scheppen in de onderneming, het opwekken van liefde tot het vaderland en het versterken van het gevoel van eigenwaarde. Een jeugd, op die wijze opgevoed, met, een sterk lichaam en een gezonde ziel, zal het leger een voortreffelijk materiaal leveren, een vaste kern voor de steeds slapper wordende massa van het moderne reuzenleger. En deze vaste en versterkende kern zal een grooten stap nader brengen tot de zege. Nooit zou de Eerste Napoleon zijne veldtochten van 1813, '14 en '15 met zijne spoedig onbruikbaar geworden rekruten, cp zulk eene wijze ten einde hebben gebracht, indien niet de talrijke veteranen een vaste kern gevormd hadden, en het leger in staat stelden tot buiten gewone daden. Om te overwinnen hebben wij mannen noodig, doch steeds blijft waar: „Eén krachtig man geldt voor vele!" [Neae Militarische Blatter).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 386