Scheidsrechters uoor de Artillerie. lè 361 In het Mil. Wochenblatt No. 59—'08 komt onder den titel „Ter cou- troleering van de schootsrichting der artillerie in gedekte stellingen"het navolgende lezenswaardige artikel voor. In het „Voorschrift voor de oefeningen van den troep in grootere ver banden (manoeuver-voorschrift)" wordt gezegd: „Bij gedekte batterijstel lingen (der artillerie) moet de scheidsrechter naar middelen omzien, om zich op eenvoudige wijze van de werkelijke schootsrichting te verge wissen". Deze zinsnede juich ik van harte toe, want slechts daardoor is het mogelijk de helaas zeer vaak bij manoeuvres bij de artillerie bestaande neiging tegen te gaan, om uit een gedekte stelling maar te poffen, zonder voor de goede zijoelingsche richting te hebben zorggedragen. Dit is een belangrijke kwestie, want dergelijke slechte gewoonten die men zich in vredestijd heeft aangewend, worden met absolute zekerheid ook in den oorlog toegepast. Of nu het beoogde doel bereikt wordt, zal slechts afhangen van de vraag of en in hoever het den scheidsrechter gelukt zich op eenvoudige wijze van de werkelijke schootsrichting te vergewissen. De niet-artil- leristische scheidsrechter kan zulks zonder bijzondere aanwijzing haast niet en zelfs voor den artillerist is het niet gemakkelijk, anders 2 toch zouden niet zulke groote af- I wijkingen van de gewenschte schootsrichting voorkomen, als in werkelijkheid het geval is. Daar om zal het den niet tot dat wapen behoorende officieren die wel eens als scheidsrechter zullen moeten optreden, wellicht welkom zijn i eenige van die middelen te leeren kennen. Ik verheel mij niet dat die middelen niet in alle gevallen, nl. niet voor controle bij de hou- i witsers, in het bijzonder bij de I zware veldhouwitsers, voldoen. 1 De half-gedekte stellingen blij ven hier buiten beschouwing, zul lende slechts die gevallen worden behandeld, waarin de zijdelingsche richting niet vanaf de standplaats der stukken kan worden gegeven. De meeste gedekte artillerie stellingen liggen achter een hoogte. Men kan hierbij twee gevallen onderscheiden, nl. dat het terrein achter de stelling weer stijgt of wel dat het horizontaal blijft of afloopt. In het eerste geval is het misschien mogelijk vanaf een achter de batterijstelling gelegen hoog punt het doel te zien. Men zoekt dan

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 387