20 rend, moeten worden verspreid en bij de dagbladen vragen om gast vrijheid; zoo noodig moet ook een eigen tijdschrift het licht zien. Een schild, een beker, als prijs voor overwinnaars in het schijfschieten, een waardevolle naamplaat voor een schip, een zijden vlag, door Nederlandsche vrouwen bewerkt, en zooveel meer, kunnen blijvende blijken zijn van belangstelling van het Nederlandsche volk in zijn zeemacht. En wanneer onze schepelingen buiten Europa aan den vas ten wal komen, is er dan beter propaganda voor „Onze Vloot" denkbaar, dan hen te ontvangen met Hollandsche gastvrijheid en hun aan te bieden een Hollandsch tehuis? In één opzicht wenschen wij ons te binden: hierin, dat wij, hetzij om dringende redenen, niemand wenschen uit te sluiten van de toetreding tot onze Vereeniging, nóch wegens geboorte plaats of gelaatskleur, noch wegens leeftijd of sekse, noch wegens politieke overtuiging. Onze Vereeniging zij samengesteld uit Nederlanders van elke richting, van elke kleur, van elke gezindheid, slechts gebonden door dien éénen band: de liefde voor het gemeen sc hap- pelijke Vaderland. Van één propagandamiddel wenscht de Vereeniging Onze Vloot zich echter te onthouden: de aanbieding aan het Rijk der Nederlanden van een oorlogsschip. Gesteld dat particuliere offervaardigheid éénmaal tot zulke inspanning in staat ware, het vuur der geestdrift zou dan daarmede toch aanstonds zijn uitgebrand en niet zoo licht weer tot nieuwen gloed te wekken. De organisatie der Zeemacht en hare financiëele dekking be hoort de taak te zijn en te blijven van de Nederlandsche Regeering. Doch al mogen de deskundigen op menig punt van meening verschillen, omtrent eene zaak heerscht onder hen treffende overeenstemmingomtrent de onvoldoende sterkte onzer huidige zeem acht. Men kan zich er dan ook van verzekerd houden, dat voor een doeltreffende verdediging van onze nationale zelfstandigheid en van ons koloniaal bezit, een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandsche volk onvermijdelijk zal zijn. Het is dus zaak, het Nederlandsche Volk er op voor te be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 38