364 Fransche gedachten oner de militaire maarde der Engelsche üriendschap. De methoden door generaal Rohne aangegeven zijn uit den aard der zaak ook ten onzent toe te passen. Men stelle het richtvlak No. 3 waarmede onze bereden artillerie is uitgerust slechts op 314.0 1) en richte op de baak. Het aantal °/0o dat men de liniaal van het richtvlak moet omdraaien om op de baak gericht te zijn, vermenigvuldigd met het aantal duizendtallen van den afstand geeft, de afwijking in meters aan. Bij deze beschouwing is echter geen rekening gehouden met de correctie voor de derivatie. Yoor een juiste beoordeeling van de richting moet deze in aanmerking genomen worden, wil men niet voor een fout aan zien wat integendeel als juist moet worden beschouwd. De verlengde as van het kanon moet niet op het doel uitkomen, doch meer of minder links daarvan, afhankelijk van den afstand. Er moet dus bij de controle niet met 314.0 op de baak worden gericht, maar met 314.0 -f- C. D. Is dit verschil van weinig aanbelang bij het vuren op breede doelen en bij G.K.-vuur, waar het geldt het vuren op een sectie of wellicht een enkel stuk artillerie (een aangegeven stuk van een batterij) is een ver schil van bijv. 6°ioo op 3000 M., dus van 18 M., voor de beoordeeling wel van belang. Een granaat op 18 M. naast het doel inslaande, zal daaraan weinig of geen schade doen. De niet gemaakte doch, indien de U. D. niet in aanmerking wordt genomen, wel in rekening gebrachte afwijking, zou dus tot geheel verkeerde gevolgtrekkingen kunnen leiden. Uit het bovenstaande volgt tevens de waarde die men aan de grootte der fout zou moeten hechten. Aard en afmetingen van het doel zullen op de beslissing van den scheidsrechter van grooten invloed moeten zijn. Ten slotte komt het mij aangewezen voor niet een der middenstukken voor de controle te nemen, doch het 6tuk dat middels het buiten de batterij staande richtvlak in de richting is gebracht, daar dit uit den aard der zaak minder behept is met de onvermijdelijke richtfouten, bij de overbrenging der richting ontstaan door het gebruik van onvolkomen richtmiddelen enz. en die in werkelijkheid ook slechts tijdens het vuur door waarneming der schoten kunnen worden verbeterd. Ondanks alle verzekeringen van vrede en vriendschap, die van weers zijden gegeven worden, houdt Duitschland steeds een wakend oog geslagen op zijn westelijken nabuur en slaat met scherpen blik de politieke bewe gingen gade, die in Frankrijk plaats vinden. Een dergelijke scherpe controle is niet geheel en al ongemotiveerd, daar het voornamelijk 1) "We herinneren er hier aan dat het richtvlak no. 3 een half cirkelvormige plaat is, aan den omtrek voorzien van verdeelingen in honderdsten van den straal, dus loo- pende van 0 tot 314. Met behulp van 2 aan de uiteinden van de vizierliniaal bevestigde noniussen kan de ctand dier liniaal tot in duizendsten van een straal nauwkeurig wor den afgelezen. Als het richtvlak op den vuurmond is geplaatst en de riehtliniaal gesteld is in den stand 314 0, dan loopt het viziervlak evenwijdig aan de as van oen vuurmond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 390