377 67. Bij den aanval wordt de afdeeling aanvankelijk achtergehouden, doch wanneer het aanvalspunt is aangewezen er: de storm daartegen voorbereid moet worden, wordt zij in de gevechtsünie gebracht. Machinegeweren zijn in 't bijzonder geschikt om den stormaanval voor te bereiden. Zij kunnen de vooruitgaande infanterie zelfs onder werkzaam vuur van den vijand begeleiden; doch bij het samenwerken met de in fanterie in de beslissende gevechtsmomenten zal de commandant der machinegeweerafdeeling het dikwijls raadzaam achten naar eigen inzicht van stelling te veranderen. Indien het mogelijk is, het aanvalspunt te beschieten vanaf een domi- neerend punt of vanaf de flank, kan gevuurd worden zonder daarbij door de vooruitgaande infanterie gehinderd te worden. Ligt zulk een punt op korten afstand van de vijandelijke stelling, dan is er geen reden, nog verder voorwaarts te gaan. 68. Bij de verdediging is het ook raadzaam, het van den beginne af opnemen der machinegeweren in de gevechtslinie te vermijden. Bij zondere opdrachten zullen hun aanvankelijk niet gegeven worden. Zij worden gewoonlijk op een geschikte achterwaarts geh'gen plaats in reserve gehouden en zoodra het noodig wordt, gebezigd om de stel ling direct te beschermen en den stormaanval af te slaan. Bij de ver dediging zal de machinegeweerafdeeling dikwijls gesplitst worden. Echter zullen tot het observeeren der aanmarsehwegen die de vijand vermoedelijk zal gebruiken, het met vuur bestrijken van accessen in front der stelling enz., machinegeweren soms van den aanvang af stel ling moeten nemen. Machinegeweren, opgesteld op de flanken of saillanten van loopgraven zijn zeer geschikt voor het bestrijken van 't terrein vóór onbezette ge deelten en voor het enfileeren der doode hoeken in front der gevechts linie. De noodïge emplacementen behooren op verschillende punten der stel ling gemaakt te worden, teneinde daar machinegeweren in gevecht te kunnen brengen. Ontbreekt daartoe de tijd, dan zal althans voor ge zichtsdekking' gezorgd worden. Voorts wordt het schootsveld vrij gemaakt en worden afstanden opgemeten. Gedragsregels na een gelukten aanval en bij den terugtocht. 69. Is de aanval der eigen troepen gelukt of 's vijands stormaanval afgeslagen, dan moeten de machinegeweren snel en onversaagd opruk ken naar een geschikte stelling, den vijand met vuur vervolgen en voor een tegenaanval waken. De achtergelaten draagdieren moeten snel voorwaarts gebracht worden. Een krachtijr optreden der machi negeweren dadelijk na het doordringen in de stelling noopt den vijand zich te verstrooien. Een snelle munitieaanvulling vermeerdert de re sultaten der vervolging in hooge mate. Indien de machinegeweren, die aan de vervolging deelnemen, achter en zijwaarts van den terugtrekkeuden vijand kunnen verschijnen, en onverwachts een krachtig vuur op hem openen, zal daarmede groote uitwerking worden verkregen. 70. Is de aanval der eigen troepen afgeslagen of moet de terugtocht uit de verdedigende stelling worden aangenomen, dan moeten de ma-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 403