383 - Oostenrijk-Bongarije, pelsmutsen nieuwe gedachtenfoedralen krijgt in den vorm van hooge shako's Het verheffendst van alles zou echter zijn als het gerucht waarheid bleek, dat de sabel niet meer aan een riem om den rechter schouder doch aan een koppel om het middel gedragen zal worden. Dan zou de officier voortaan zich weer „de lenden met het zwaard omgorden" kunnen Hieruit kan men zien, hoe ijverig aan de vervolmaking gewerkt wordt. N. M. BI. 11108. Belangrijke nermeerdering uan hef pioniergereedschap. Als gevolg van de ervaring opgedaan in den laatsten oorlog is bevolen dat elke veld-, vesting- en reserve-infanterie-compaguie uitgerust wordt met 140 kleine schoppen, 30 kleine bijlen en 30 pikhouweelen, zoodat zelfs op volle oorlogssterkte ieder man van pioniergereedschap voorzien is. In Rusland erkent men hiermede de noodzakelijkheid dat elk man in staat moet zijn zich een dekking te maken, niet alleen tegen gezicht maar ook tegen vuur. Sclnceiz. 31. B. 12'08. Geen Sabeltrekken, De troepeninspecteurs wenschen, dat de infanterieofficieren bij veld dienstoefeningen de sabel niet meer trekken, eensdeels om haar verraderlijk schitteren te voorkomen, anderdeels om het gebruik van verrekijker, kaart en kompas gemakkelijker te maken. Om het schitteren te voor komen moeten bovendien de blinkende sabelscheeden worden gebruineerd. (Mil. Wochenblatt No. 105). Artillerie Telejoon-pairouilles. Bij de Oostenrijk-Hongaarscbe veld-artillerie zijn volgens Schweiz. Zeitschr. f. A. u. No. 1 van 1909 telefoon-patrouilles ingevoerd. Iedere batterij beschikt over 3 patrouilles met te samen 30 K.M. leiding. Per batterij wordt 1 telefoon-wagen^meegevoerd. Deze oplossing lijkt niet zeer practisch. Wat moet 1, zegge één batterij met 30 K.JI. leiding doen Gevolg is een voertuig meer in de colonne. In ons Indisch leger zijn thans voor het zelfde doel proeven genomen bij de cavalerie en artillerie met toestellen van de bekende firma .Mix und Genest. Hopen we dat de resultaten zich spoedig omzetten in algeheele uitrusting met het lichte veld-felefoonraaterieel dier firma. Een voldoende uitrusting is zeer goed mogelijk zonder een nieuwe wissel op de toch al zoo menigmaal aangesproken beweegbaarheid te trekken. I. M. T. 1909. 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 409