22 wapens, kanonnen en extra bemanning aan boord, een admiraal benoemd en dan vooruit maar. Als Nederland door te weinig voedsel aan de vloot te geven, die een hopelooze tering bezorgd heeft, zoodat in de ure des gevaars er geen krachtig schip meer is, dan helpt het niet of de geheele Kali Besar van Batavia, met de Heerengracht van Amsterdam enz. een 100 mill, aanbieden voor de uitrusting van een betere vloot, want die is dan niet meer uit te rusten. Daar zijn tegenwoordig jaren voor noodig. Dat besef, dat we niet op zien-aankomen mogen spelen, maar vooruit moeten kijken, moet het volk doordringen, dat van hunne gekozenen moet eischen zorg voor instandhouding van de weermacht. „Draagkracht der natie?" De totale staatsuitgaven stegen van 1904 van 133,3 mill, tot 175,9 mill, in 1907. Die cijfers geven te denken. De huishouding vermeerdert met 30 %i maar de Marine moet, wat materieel betreft, het steeds met minder doen. Leger en Vloot zijn altijd de geliefde hoofdstukken om op te bezuinigen. Te voorkomen dat het geen onberaden zuinigheid worde, is het streven van de Vereeniging. Hoewel Indië rechtstreeks niet veel kan bijdragen om de Nederlandsche kiezers betere begrippen omtrent onze zeemacht bij te brengen, zoo kunnen Indische afdeelingen moreel het streven van de Vereeniging aanzienlijk verhoogen. Tot het verbreiden van hare beginselen, hoofdzakelijk onder niet militairen, zoodat ook in Indië tal van afdeelingen ont staan uit Nederlandsche ingezetenen, kunnen wij, officieren, als apostels van de weerbaarheidsgedachte, veel medewerken. Daartoe op te wekken, was het doel van dit opstel. Het Hoofdbestuur te 's Gravenhage, Nieuwe Schoolstraat 26 geeft alle inlichtingen en propaganda-mid delen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 40