24 Voor den landstorm zal hiervoor minstens hetzelfde bedrag moeten worden uitgetrokken. Rekent men hierbij nog do gratificatiën bij aanstelling voor luitenants en gegradueerden, verstrekking van uitrustingen aan minvermogenden, tegemoetkoming in de onderhoudskosten van paarden enz., dan zal dit bedrag twee ton gouds zeei nabij komen; en behalve dit jaarlijks terugkomende bedrag zal een belangrijke som uitgetrokken dienen te worden voor de nieuw aan te schaffen en op te leggen wapens, munitie, kleeding en vivres. Als bate staat hiertegenover eene versterking, bij de Infan terie alleen reeds 14 (24) bataljons, maar van welk gehalte? Wat zal de gevechtswaarde van deze troepen zijn? Het antwoord kan niet gunstig zijn; de troep kan slechts gebrekkig geoefend wezen, officieren en kader kunnen slechts aan zeer matige eischen voldoen; maar- en dit weegt het zwaarst- hoe kan van dergelijke troepen eene behoorlijke krijgstucht ver wacht worden? Hiertegenover kan men stellen de overwinningen die de eerste Fransche Republiek met hare volkslegers behaalde, maar men vergete niet, dat de tijd waarin de bajonet het hoofdwapen der Infanterie was, lang voorbij is. Het tweede gedeelte van den Fransch-Duitschen oorlog leert te duidelijk welken invloed bewa pening en tactiek van den vijand op het succes van een volks leger uitoefenen. Dat de Europeesche bevolking van Nederlandsch Indië zedelijk verplicht is zoo krachtig mogelijk aan de verdediging tegen een B. V. deel te nemen, acht ik evenals de kapitein Berg eene uitgemaakte zaak; doch even groot is dan ook hare veiplichting te zorgen dat zij voor deze taak berekend is. De meening dat de hooge vervoerprijzen zich tegen eene militie op Europeeschen voet zouden verzetten, kan ik niet deelen. Yaak toch kan van de S. S. gebruik worden gemaakt en dit kost ongeveer niets. In de toekomst zou bovendien aan de N. 1. S. en de particuliere tramwegmaatschappijen bij ver lenging der concessiën de voorwaarde gesteld kunnen worden dat die maatschappijen miliciens op dienstreizen gratis, dan wel tegen verminderde prijzen zouden vervoeren. In de prak-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 42