414 dische leger en waarin ik lees: „Een Koninklijk besluit is gemak kelijk te veranderen en legio zijn dan ook het aantal veranderingen en interpretaties van het eerste Koninklijke besluit. Ik zal den lezer niet vermoeien met een opsomming van alle wijzigingen. Die ze weten wil kan ze gemakkelijk vinden. Het gevolg daarvan is, dat de Indische officier zich niet zeker van zijn positie acht. Feitelijk kan elk oogenblik radicale verandering worden aangebracht. Nu haast ik mij er bij te voegen, dat gelukkig onze Regeering tot nu toe nimmer heeft getornd aan eens verkregen aanspraken, maar ook dit zou kunnen veranderen. „Hoe onzeker men zich in zijn aanspraken gevoelt blijkt wel het best uit het feit, dat steeds als er sprake is van bezuiniging, men onmiddellijk bevreesd wordt voor pensioenbedrag, leeftijd waarop pensioen verdiend kan worden, bevorderingskansen enz. Het is dan ook een onloochenbaar feit, dat men in Indië eigenlijk nooit goed weet waar men aan toe is. „Reeds in 1853 wees de afgevaardigde, de heer Ter Bruggen Hugenholtz, er op hoe de onzekerheid, waarin de Indische officier zich ten opzichte van zijn positie geplaatst zag, een ontevreden geest onder dat corps landsdienaren verwekte, een ontevredenheid, die, zooals later zou blijken, wel eens bedenkelijke proporties heeft aan genomen, getuige de betreurenswaardige meeting van officieren in het jaar 1868, waarvan het Kamerlid Ivielstra getuigde, dat, al moet de daad van 1868 ten diepste worden gelaakt en betreurd, de han delingen die er aanleiding toe gaven nog minder te verdedigen waren, terwijl de houding der officieren volkomen gerechtvaardigd was door de niet genoeg af te keuren willekeurige maatregelen, destijds genomen." Nu spreekt tiet vanzelf, dat naarmate minder maatregelen worden genomen, gelijk in de quaestie-Christoffel het geval is geweest, het gevoel van onzekerheid ook miuder tastbaar zal zijn. Naarmate echter het bestuur in Indië meer autocratisch is, zal men opmerken, dat dergelijke voorvallen zich meer voordoen, en zich dus meer de drang openbaren zal naar wettelijke regeling van de rechtspositie. Voor de omstandigheid, dat het bestuur in Indië autocratisch is de heer Bogaarat heeft er reeds met enkele worden op gewezen zijn naar mijn meening vo'doende aanwijzingen, zoodat het overbodig mag heeten, daartoe nog motieven bij te brengen. In een lezing in de Vereeniging tot beoefening van krijgsweten schappen van het jaar 1885 werd reeds door dr. Wijnmalen de opmer king gemaakt, dat juist het autocratische van het Regeeringsstelsel in Indië het noodig maakt om waarborgen van wettelijken aard te eischenvooral voor het leger, waar zoodanig stelsel het allermeest tot uiting komt. En, Mijnheer de Voorzitter, hoe autocratisch het er toe gaat in Indië, blijkt wel het beste uit de mededeelingen van den heer van

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 440