455 De Uniform der minderen, b. Gezondheidsbesparing van den soldaat, omdat versch vleesch beter is dan bussenvleesch. De beesten te slachten en in te maken, omdat er geen voeder voor die dieren is, kan hier niet als motief dienen, omdat in die stelling voldoende gras overal te krijgen is. Voor geval van expeditie hebben wij ook geen fabriek in Indië noodig daar men den datum van het vertrek van elke expeditie zelf kan regelen zoodat men bijtijds alle benoodigde conserven uit Nederland kan betrekken. Levert nu de fabriek in Indië bij mindere kwaliteit der waar ook goedkoopere waar dan de fabrieken in Nederland Neen. In Nederland conserveert men vleesch 's winters, omdat dit de slappe tijd is voor de fabrieken. Men werkt dan voor het Dep. v. Oorlog in Nederland en voor dat in Indië goedkoop, alleen om het personeel aan den gang te houden. In Indië zijn ook wel de werkkrachten goedkooper, doch omdat deze geen syllabe begrip hebben van zindelijkheid, is het bederf ook veel grooter dan in Nederland, zoodat de Indische fabrikant veel te hooge prijzen moet stellen en hij door de gouvernementsleveranties alleen de ^particuliere afdeeling" op de been kan houden. In het Indische leger is de prijs o. a. van een noodration, een blikje hutspot inhoudende 0.15 a 0.20 kg. f 0.44, zegge vier en veertig cents, terwijl een heele K. G. volksspijs uit Nederland betrokken slechts f 0.29 (negen en twintig cents) kost. Zoo kost een blik gebraden kip f 1.27, terwijl de levende kip niet meer dan f 0.25 kost enz. enz. Moeten zoo vragen wij die Indische conserven inderdaad niet te duur geacht worden Tot zoover N. Rott. Ct. en Locomotief. Tegenover deze afbrekende critiek zouden wij willen stellen, dat de schrijver van het ingezonden stuk wel wat apodictisch verklaart dat de fabriek in kwestie bij een oorlog met een 11. V. geen waarde zou hebben. Integendeel lijkt het ons een groot belang dat in den rug van het leger zulk eene fabriek werkt. Het meeloopen van de sapi's is heel aardig, zoolang dat gaat, maar hoevele voorbeelden levert de krijgsgeschiedenis niet op, dat van een noodration gebruik moest worden gemaakt. Waar waren toen de meeloopende runderen? Het oordeel over den inhoud der blikjes van de conserven-fabrieken te Bandoeng en Poerworedjo is zeer verschillend, niet alleen naarmate van den inhoud, doch zelfs over den inhoud van een soort blikken. Ook hierbij houde men in het oog, dat deze eerste fabriek van dien aard met vele moeilijkheden te kampen heeft en dat ook het belang van den fabrikant zeiven meebrengt, door het telkens waar dit noodig en mogelijk is aanbrengen van verbeteringen, te streven naar het volmaakte om het bruikbare te bereiken. In hetzelfde blad van 5 Maart j.l. lazen we onder het opschrift: Militairen langs den weg" o. a. de volgende beschouwingen over de uniform van onze soldaten, beschouwingen, die reeds zeer dikwijls gehouden zijn, maar die altijd waar blijven. Gedachtig aan den druppel die den steen uitholt, nemen we het slot van 't stukje uit de Locomotief hier onder over:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 481