460 De Concept- leidraad noor de irerfezaamlieden nan den Bond. tegenstand tot de erkenning brengen, dat algemeene aansluiting der ambtenaren dringend noodig is en dat boe eer hoe beter eene intensieve aktie moest begonnen worden. Het bestuur in zijne nieuwe samenstelling voelt den moed in zich om de aktie krachtig voort te zetten. De bond van ambtenaren bij den Post- en telegraafdienst en het Nederlandsch-Indisch Onderwijzersgenoot schap sloten zich reeds aan, voorts rekent men op de toetreding der vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs, en van de ambte naren van de Staatsspoorwegen en van de vereeniging van ambtenaren bij het Binnenlandsch Bestuur. Het orgaan, dat tot dusver ongeregeld uitkwam, en waarvan 5 nummers verschenen zijn, zal voortaan geregeld eens per maand verschijnen. Zoolang in Nederland de administratieve rechtspraak nog niet is inge voerd, zal deze, zoo meent men, ook voor Iudië voorloopig tot de vrome wenschen gerekend worden. Maar in afwachting daarvan kan gestreefd worden naar verkrijging van brokstukken van een dergelijke rechtspraak. Zoo zou bijvoorbeeld het bestaan van een scheidsgerecht reeds zeer veel bijdragen tot het wegnemen van bestaande misstanden. Yoorts wat betreft de zekerheid van uitbetaling der pensioenen ingeval van overgang onzer bezittingen in vreemde handen, alsmede wat aangaat den invloed van deelgerechtigden op het toezicht op de wijze van beheer van het civiel weduwen- en weezenfonds stelt men zich voor, dat belangrijke verbeteringen mogelijk zijn. In een uit het Algemeen Handelsblad over genomen artikel van Mr. L. A. C. Kolff' „Een pensioenbank voor Indische pensioenen" wordt herinnerd aan het lot van de hollandsche ambtenaren der vroegere Zuid-Afrikaansche republiek, die door de opvolgende Engelsche regeering zonder eenige vergoeding of tegemoetkoming aan den dijk gezet werden. De conduitestaten der ambtenaren maakten ook reeds een onderwerp van bespreking uit in het orgaan, terwijl mededeelingen van hetgeen in het buitenland, met name in Duitschland, geregeld is met betrekking tot den rechtstoestand der rijksambtenaren opmerking verdient. B. (Kol. Weekblad.) In „De Ambtenaar", no. 3 vinden wij een „conceptleiddraad voor de werkzaamheden van den Bond" aangekondigd, met andere woorden: een werkprogram, waaraan het den Bond tot heden ontbroken heeft. Tot nu toe bepaalde de werkzaamheid van den Bond zich tot de uitgifte van een orgaan dat en dit kon ook wel niet andersgrootendeels gevuld werd met verhandelingen en artikelen uit het orgaan van den Nederlandschen Bond. In 't algemeen ging van dezen Bond weinig leven uit bij gebreke van een werkprogram, eene omschrijving van de wijze waarop de Bond zou hebben te trachten het beoogde doel te bereiken. Het Bondsbestuur heeft dit verzuim thans iDgezien en erkend; des te meer reden is er dus om het thans te prijzen nu het in de aangeduide leemte tracht te voorzien. De door het bestuur opgestelde leiddraad luidt aldus:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 486