461 A. Algemeene Beschouwingen. 1. Een volledige rechtstoestand zal zijn verkregen, wanneer alle onderwerpen, die op de positie der ambtenaren van invloed zijn, zullen zijn geregeld bij algemeene verordening en tevens eene volledige admi nistratieve rechtspraak zal zijn in het leven geroepen, die behoorlijke toepassing der verordeningen waarborgt. 2. Zoodanige rechtstoestand te verkrijgen is, blijkens artikel 1 der statuten het doel van den Bond. 3. Wilde men rechtstreeks op dat doel aansturen dan zou men, als door den Bond in Nederland is geschied, allereerst over moeten gaan tot het ontwerpen eener algemeene ambtenaarswet,koninklijk besluit of ordonnantie en tevens een ontwerp voor de invoering van admi nistratieve rechtspraak moeten samenstellen of op zoodanige samenstelling moeten aandringen ter plaatse waar zulks behoort. 4. Yoor Nederlandsch-Indië verdient evenwel die gedragslijn geen aanbeveling, omdat de toestanden voor eene algemeene ambtenaarsver ordening nog niet rijp zijn en er op gebied van rechtspraak nog zóóveel te doen is, dat pogingen in de richting der verkrijging van volledige administratieve rechtspraak slechts als bewijzen van kortzichtige over schatting van het gewicht van eigen belangen zouden zijn te beschouwen. 5. Voor Indië is men mitsdien aangewezen op den indirecten weg, die daarin bestaat, dat men geleidelijk de regeling der positie tracht te verbeteren en partiëel soheidsreehtelijke uitspraak mogelijk maakt. 6. De regeling der positie moet in tweederlei opzicht geleidelijk plaats hebben; ze moet zich n 1. aanvankelijk: le beperken tot sommige groepen van ambtenaren en 2e tot sommige onderwerpen, die op de positie van den ambtenaar invloed hebben. 7. Uit het feit, dat de positie der ambtenaren, zij 't ook hoogst on volledig, reeds gedeeltelijk geregeld is, terwijl scheidsgerechten nog bij geen tak van dienst in Indië zijn ingevoerd, volgt reeds, dat beide on- derdeelen van ons doel, schoon in het eind moetende samenkomen om een bevredigenden toestand te verkrijgen, toch tot zekere hoogte onaf hankelijk van elkander kunnen worden behandeld. B. Regeling der Positie. 8. In de eerste plaats dient in studie te worden genomen, welke de onderwerpen zijn die invloed hebben op de positie der ambtenaren en dienen deze onderwerpen naar hunne belangrijkheid te worden geordend, opdat naar regeling dier onderwerpen in volgorde der urgentie gestreefd kunne worden. Daarbij is te bestudeeren, welke opvattingen te dien aanzien elders worden gehuldigd, met name welke onderwerpen in de „Proeve" het ontwerp van den Nederlandschen Bond, en in het ontwerp der gemeente-ambtenaren te Amsterdam daartoe zijn gerekend. 9. Dan is vast te stellen, welke onderwerpen zoo mogelijk behooren te worden geregeld bij de wet, welke bij koninklijk besluit en voor welke nog geruimen tijd met regeling middels ordonnantie genoegen genomen kan worden. Echter dient de directe actie steeds te zijn gericht op't best bereikbare zoo dit een bevredigende vooruitgang van den bestaanden toestand kan worden genoemd. 10. Zoodra is uitgemaakt, dat een onderwerp behoort tot die, welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 487