462 genoegzaam invloed hebben op de positie der ambtenaren om voor regeling in aanmerking te komen, moet in studie worden genomen hoe die regeling bij voorkeur moet wezen en welke grondslagen in ieder creval behooren te gelden. Waar reeds regelingen bestaan moeten deze aan het desideratum worden getoetst en de wenschelijke wijzigingen worden geformuleerd, zoo noodig geordend naar urgentie. Ook daarbij ma" het bereikbare niet worden verwaarloosd voor het verder strekkende. 11. Ten aanzien van omvangrijke algemeene regelingen als pensioenen, weduwen- en weezenfondsen, uitzendings- en verlofsregelingen enz dient men reeds dadelijk met de Regeering in overleg te treden nopens hetgeen wellicht in onze richting reeds van ambtelijke zpde is overwogen o voorbereid, alsmede nopens de mogelijkheid om bij de bewerking dier onderwerpen de beschikking te erlangen over door de betrokken ambte naren te geven adviezen en aanwijzingen. 12. Zoo zulks wenschelijk blijkt zijn uit den Bond voor dergelijke omvangrijke onderwerpen speciale commissies aan te wijzen, die zicli met de voorbereiding van die algeene regelingen bezig houden. Het bestuur zoude daarbij zijne bemiddeling voor de erlanging van verge- liikino-s- en ander studiemateriaal moeten verleenen. 13° Bij al zoodanige regelingen is echter niet te treden in kwesties van relatieve billijkheid, doch dient alleen de absolute maatstaf van rechtszekerheid te gelden. C. Scheidsgerechten. 14. In studie moeten worden genomen de bestaande regelingen betreffende dit onderwerp, zooals die der Maastnchtsche Ambtenaars- Verordening, der gemeentewerklieden te Amsterdam, van de Rijksvei- kiezingsbank, die van de Duitsche wet en wellicht meer andere- 15. Uit die regelingen is een resumé samen te stellen, dat vervolaens o-etoetst moet worden aan de Indische toestanden. 16 Dan is een rapport samen te stellen nopens de mogelijkheid tot invoering van zoodanig instituut voor een of meer groepen van ambte naren in Indië; in welk rapport zijn aan te geven de onderwerpen die voor behandeling bij scheidsgerecht in aanmerking komen, de wijze van samenstelling dier scheidsgerechten en dergelijke zaken meer. 17. Dat rapport is alsdan aan de Regeering aan te bieden met een voorstel, door ons in overleg met betrokkenen op te maken, om die regeling bij wijze van proef op een bepaalde groep van ambtenaren toe te P8as&e^arna is hej; noodige Y00r uitbreiding en casu quo voor wijziging der regelingen te verrichten. «.„u De regeling van de rechtspositie der ambtenaren is in een autocratisch bestuurd land, en vooral daar waar de organisatie eene gecentraliseerde is no" van veel meer belang dan in democratische bestuurde landen. In 't ééne geval, namelijk hier, hangt de ontwikkeling der samenleving "ehéél af van den ijver en de toewijding der ambtenaren en om die reden is eene behoorlijke regeling van hunne rechtspositie hier urgenter dan eldWii' verwachten dat thans in de ambtenaren-centra afdeelingen van den Bond zullen worden gevormd, in welke afdeelingen dan in de allereerste plaats het werkprogram zal moeten worden besproken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 488