- 474 - hierin zeer veel handigheid te verkrijgen is. Indien de dekking het toelaat of anders wanneer de duisternis intreedt zet het personeel de rijwieltenten op, welke een voorloopig onderdak voor de zwaargekwetsten aanbieden (pl. m. 460), die onder geen voorwaarden vervoerd mogen worden. Op de operatietafel verleenen de doktoren de eerste ernstige hulp, die geen uitstel duldt. Die lichtgekwetsten gaan op de brancardfietsen (pl. m. 360 per divisie), naar de hoofdverbandplaatsen. Hoe voorziet dr. Boland in de verlichting Naast eiken gewonde wordt op het slagveld een klein houten kruis, waaraan een acetyleentaarn (ten getale van pl. m. 1000 bij de divisie aanwezig) hangt, in den grond gestoken. Het licht schijnt alleen naar achteren, zoodat er van het verraden der stellingen geen sprake is. Tijdens het transport bevestigen de ziekendragers het verlichtingspaaltje in hun gordel. Ook de tenten en de brancardfietsen zijn uitstekend met lantaarns uitgerust, terwijl ten overvloede voor de verbinding met de hoofdverband plaatsen nog de kruisverlichting der wegwijzerfietsen zorgt. Is eindelijk de taak beëindigd, zoo stellen de rijwielen baar in staat zoo spoedig mogelijk de voeling met den troep weer op te nomen. Ziehier het nieuwe stelsel en het nieuwe materieel van dr. Boland. Vergrooting van beweeglijkheid, besparing van arbeid en behoud van het onderlinge verband zijn er de schoone resultaten van. S. Schilderman. Ie luitenant Artillerie. Het Leven 26 Februari 190P.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 500