Becorderlng en Beoordeeling oan Officieren» Kanfieekeningen op een tireeial ariikelen uit den jaargang 1908 Dan hei I, fH, T. Waar straks zal blijken van een diepgaand meeningsversehil, moge het mij vergund zijn vóóraf den schrijver van het opstel „Het bevorderingsvraagstuk" (blz. 989, jaargang 1908, I. M. T.) hulde te brengen voor zijne belangwekkende en bizonder ge slaagde studie. Ondanks bescheiden hulpmiddelen is hij er uitstekend in geslaagd zijn lezers een helder inzicht te geven in een even ingewikkeld als belangrijk vraagstuk. Dat hij daarbij niet alle onderdeelen even grondig heeft kunnen be handelen, moge anderen verleiden tot een poging om den indruk van zijn betoog te verzwakken door critiek op bijzaken, met mij zullen velen van oordeel zijn, dat een overzichtelijke be handeling van een ingewikkeld vraagstuk weinig ruimte laat voor breedopgezet detailwerk. Hiermede wil ik echter geenszins gezegd hebben, dat het verantwoord zou zijn de bevorderingskansen van de officieren der verschillende wapens en diensten met elkander te verge lijken op grond van de rangsgewijze sterkteverhouding op den len Januari van éen enkel jaar. Dergelijke verhoudingscijfers zeggen niet meer, doch ook zeker niet minder dan die, welke daartegenover werden gesteld in het opstel „Enkele opmerkingen naar aanleiding van „Het bevorderingsvraagstuk" (blz. 1205, jaargang 1908, I. M. T.) en waarbij de formatiecijfers tot basis werden genomen. De ondeugdelijkheid van laatstgenoemde cijfers, met zeker gezag „de juiste basis" genoemd, volgt al dadelijk uit het feit, dat het voor alle rangen steeds wisselend over compleet zich volstrekt niet stoort aan formatieverhoudingen. Vandaar, dat bij eenzelfde wapen en een onveranderde formatie, de diensttijd in eenigen rang in de eene periode tot zelfs meer dan het dubbele kan bedragen van dien in een andere periode. Bedrieg ik mij niet, dan geldt hier de volgende stelregelOm I. M. I. 1P09. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 509