487 Acht men een officier geschikt of ongeschikt voor bevordering dan blijft dit op het uit te brengen oordeel niet zonder invloed en in vele gevallen is men zelfs genoodzaakt willens en wetens bij de beoordeeling rekening te houden met de beteekenis, welke hoogere chefs zouden kunnen hechten aan kleinigheden, waarvan men overtuigd is dat ze op het allesbeslissende „ja" of „neen" geen invloed mogen uitoefenen. Hieruit volgt, dat over' 't al gemeen de neiging bestaat om bij de beoordeeling gebruik te maken van vaste termen, welke geleidelijk burgerrecht hebben verkregen en derhalve door niemand worden misverstaan. Het is duidelijk, dat zoodoende een hoogst onnatuurlijke eenvormig heid ontstaat, vooral in de beoordeeling van de voor bevordering geschikt geachten, daar men, uit vrees voor niet gewilde gevol gen, huiverig is ook de schaduwtrekjes aan te brengen. En dergelijke beoordeelingen zouden het materiaal moeten vormen voor een vergelijkend onderzoek? Men denke zich een commissie, welke uit een goede vijftig voor bevordering geschikt geoordeelde kapiteins de vijf en veertig besten moet aanwijzen. Heel het verleden komt voor 't voet licht. Als 2de luitenant de oudere officieren zijn ook in dien lang beoordeeld hadden ze allen hunne kleinere of grootere onvolkomenheden. Tegen den tijd. dat zij voor bevordering in aanmerking kwamen, verdwenen die vlekjes geleidelijk, waar noodig zelfs plotseling. In den nieuwen rang komen bij meer deren de vroegere hebbelijkheden weder boven; de tijd van ki ijgsschool, speciale betrekkingen en andere heerlijkheden is echter aangebroken en weder moet men vlekkeloos zijn op papiei om daarvoor in aanmerking te kunnen komen. Toch is er geleidelijk wel eenige meerdere teekening in de beoordee lingen gekomen, zelfs kan, als regel via de zooeven genoemde heer lijkheden, de hooge onderscheiding worden bereikt, welke in ons beoordeelingsidioom met „aanbevelenswaardig" wordt aangeduid. Dan komt de bevordering tot kapitein; zelfs de papieren van de minst gunstig beoordeelden staan tijdelijk weer op pari. Inden kapiteinsrang volgt vrij spoedig de splitsing in voor bevordering geschikten en ongeschikten, al telt eerstgenoemde categorie voor- loopig nog vele voorwaardelijk uitverkorenen, waaronder zij, die in bijzondere betrekkingen niet volledig beoordeeld konden of

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 513