496 als volgt gedacht. Alle officieren van af le luitenant tot en met luitenant-kolonel worden beoordeeld. De directe chef zendt de beoordeeling langs den hierarchieken weg aan den wapenchef. De hoogere chefs teekenen voor „gezien", ze kunnen echter eene aanteekening stellen in een der volgende gevallen1° wan neer ze vermeenen een geheel persoonlijk oordeel te kunnen geven zonder eenig voorbehoud, derhalve volgens de onder 1 en 4 genoemde omschrijving; 2° wanneer ze vermeenen dat de toelichting van den eersten beoordeelaar aanvulling of herziening behoeft in verband met de persoonlijkheid van dien beoordeelaar. Op het bureau van den wapenchef wordt de beoordeeling in zijn geheel overgenomen op het folio van den betrokkene, die van hoofd-officieren en voor den boofd-officiersrang reeds geschikt verklaarde kapiteins echter eerst na goedkeuring door den legercommandant. Het oorspronkelijke stuk, de beoordeeling zelve, wordt in het archief opgelegd en wel op naam van den eersten beoordeelaar, zoodat geleidelijk voor alle beoordeelaars een verzameling wordt verkregen van de door hen in verschillende rangen uitgebrachte beoordeelingen. Alle luitenants zijn geschikt voor den kapiteiusrang, zoolang ze niet, op grond van officieel geconstateerde en wettig onder zochte feiten, van bevordering zijn uitgesloten. Over de geschikt heid voor bevordering van de kapiteins beslist de wapenchef. Dit geschiedt elk jaar in de maand Januari, terwijl die beslissing omvat alle kapiteins, die in den loop van dat jaar zes jaren in hun rang gediend zullen hebben, dan wel voor bevordering in aanmerking zouden kunnen komen. In bijzondere gevallen kan de beslissing tot het volgende jaar worden uitgesteld. Over de geschiktheid van de hoofd-officieren voor hoogeren rang wordt elk jaar in de maand Februari door den wapenchef een rapport uitgebracht aan den legercommandant, waarna deze een beslissing neemt of besluit daarmede tot het volgend jaar te wachten. Aan de betrokken officieren wordt van deze beslissing per soonlijk kennisgegeven; ook van het uitstellen der beslissing ont vangen zij mededeeling. In dit laatste geval en bij eene ongunstige beslissing wordt hun eene gemotiveerde beschikking toegezonden. Als de wapenchef het noodig acht een kapitein voor te dragen

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 522