499 moeten worden, enz. Is de legercommandant van oordeel dat het in 's lands belang noodig is van het advies af te wijken dan wordt de beslissing ingeroepen van den gouverneur-generaal. Is deze van dezelfde meening dan zal de genomen beslissing bij gouvernementsbesluit worden afgekondigd, met bijvoeging van de woordenin afwijking van het advies van den Raad van Beroep. Het gevaar, dat een officier, die beter verdiende, van bevor dering zal worden uitgesloten, is zoodoende tot een uiterst minimum teruggebracht. Als het beoordeelen van officieren, in den geest van het vorenstaande, wordt beperkt tot het strikt noodzakelijke, zal het noodig zijn zich langs anderen weg gegevens te verschaffen voor een doelmatige aanwending van de beschikbare krachten voor bijzondere doeleinden. Er zijn tal van betrekkingen in het leger, waarvoor slechts een deel der officieren in aanmerking kan komen. Daarom zou bij elk wapen en eiken dienst rangs- gewijze een aanbevelingsregister moeten worden aangelegd met afzonderlijke rubrieken voor de verschillende bijzondere betrek kingen en bovendien een rubriek, waarin te vermelden alle buitengewone kundigheden, welke onder bepaalde omstandigheden benut zouden kunnen worden. Deze registers worden aange houden op het hoofdbureau en verder bij elk zelfstandig onder deel van het wapen (den dienst), voor zoover betreft de daarbij ingedeelde officieren. Eenmaal 's jaars worden laatstbedoelde registers opgezonden naar het hoofdbureau en aldaar vergeleken met het algemeene register. Opname in de aanbevelingsregisters heeft plaats door den wapen- of dienstchef op voordracht van een der chefs, onder wiens bevelen de betrokken officier dient. De wapenchef (dienstchef) bepaalt voor welke bijzondere betrek kingen bij het eigen wapen (de eigen dienst) een afzonderlijke rubriek in het aanbevelingsregister voor iederen rang wordt opengesteld, de legercommandant doet dit voor alle andere betrekkingen van bijzonderen aard. Laatstgenoemde autoriteit geeft ook aan van welke buitengewone kundigheden in de daar voor bestemde rubriek aanteekening moet worden gehouden en wat in 't algemeen de bedoeling is van ieder dier aanteekeningen of m. a. w. hoe het legerbestuur zich voorstelt, dat bij gele- I. M. T 1909. 32

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 525