500 genheid partij ware te trekken van de bijzondere keDnis, waar van aanteekening werd gehouden. Naar de behoefte van het oogenblik kan aan den inhoud van deze rubriek uitbreiding worden gegeven, ook op voorstel van andere autoriteiten. Bij overplaatsing van een officier naar een ander korps (zelf standig onderdeel) moet dan, behalve een extract stam- en strafhoek, ook een extract aanbevelingsregister worden opge zonden. Van beoordeelingsbescheiden is hierbij geen sprake meer, daar deze alle berusten bij de chefs van wapens en diensten. Hiermede beschouw ik mijn taak, het in hoofdtrekken aan geven van een alleszins bruikbaar en betrouwbaar beoordee- lingssysteem, als afgeloopen. Ben ik niet al te onduidelijk geweest, dan hoop ik enkelen mijner collega's overtuigd te hebben van de noodzakelijkheid het bestaande systeem los te laten en van de mogelijkheid daarvoor in de plaats te stellen een ander, dat minstens even bruikbaar is, doch meer betrouw baar en veel eenvoudiger. Mocht dit het geval zijn, dan stel ik me gaarne beschikbaar om, na terugkomst in Indië, het door mij voorgestane beoordeelingssysteem te verdedigen en nader toe te lichten in een vergadering van onze I. K. V. Met medewerking van anderen kunnen dan wellicht verbeteringen worden aangebracht, welke een dergelijk beoordeelingssysteem voor meerderen aannemelijk zullen maken. Men zou kunnen vragen: gesteld dat u dit lukt, welk practised resultaat is dan verkregen Op die vraag acht ik slechts een enkel antwoord mogelijk en wel een zeer ontmoedigend antwoord. P r a c- tische resultaten zijn voor ons, officieren, niette verkrijgen door het verkondigen van denkbeelden en meeningen in tijdschriften en op verga.deringen. Uit dit oogpunt beschouwd, is ons tijdschrift al even overbodig als onze krijgskundige vereeniging. Dit is de les door mij getrokken uit de geschiedenis van de twee officieel erkende organen van het indisch officierkorps. Wie vermeent, dat ik verkeerd gezien heb, zou me een groot genoegen kunnen doen door me daarvan, middels enkele voorbeelden, te overtuigen. Zeer gaarne zal ik openlijk mijne dwaling erkennen. Waarom ik dan voor de zoo geelste maal mij bezondigd heb

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 526