- 503 een zichtbaar doel, omdat bij dergelijk vuur het waarnemen door de geringe afmetingen van het doel moeilijk, de trefkans klein, de uitwerking, zelfs bij een voltreffer op het schild, gering is. Alleen treffers op weerstandbiedende deelen van het geschut kunnen groote uitwerking hebben, zoowel op het materieel als op de bedieningsmanschappen. Hoe goed het springpunt van de G. K. in de lucht kan worden waargenomen, zoj moeilijk is het een aanslag op den bodem waar te nemen, waar door omgewoelde grond en be groeiing, de rookwolk van het springen wordt geabsorbeerd. Vermeende men dus al met de G. K. als eenig projectiel bij veld-artillerie te kunnen volstaan, de Russen kwamen hiermede in den Russisch-Japanschen oorlog bedrogen uit. Algemeen ging men er toe over naast de G. K. met tijdschokbuis, de G. of B. G. in de munitie-uitrusting der batterijen weder in te voe ren, dan wel te behouden. Het zwakke punt der schildbatterijen ligt in de munitie aanvulling tijdens het gevecht. Wil de belang] ijk verhoogde uit werking der schildbatterijen steeds tot haar recht kunnen komen, dan moet over voldoende munitie in de batterij en op aan vulling van die munitie uit de munitie-colonnes vast gerekend kunnen worden. Hoewel de bestemming van artillerie te velde in hoofdzaak is het bestrijden van ongedekte of licht gedekte levende doelen, de G. K. hierdoor ongetwijfeld het hoo/dprojectiel dier artillerie is, zullen zich toch in den strijd doelen voordoen, die met de G. K. alleen niet voldoende te bestrijden zijn en waartegen het gebruik van een G. onafwijsbaar noodig is, b. v. ongedekt staan de schildbatterijen. Heeft het meevoeren van verschillende soorten projectielen bij het veldgeschut reeds vele nadeelen, bij berg-artillerie doen deze zich in veel grooter mate gevoelen. Het vervoer van voldoende munitie om in de behoeften van het snelvuur te voorzien is reeds uiterst bezwaarlijk, door het aanzienlijke aantal benoodigde draagpaarden en door de noodzakelijkheid om uit tedere munitie colonne in verband met het plaatselijk munitie-verbruik den voorraad te kunnen aanvullen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 529