504 Hoe men de munitie ook over de verschillende korven of kisten verdeelt, hetzij dat men in ieder van beide projectielsoorten een bepaald aantal bergt (gemengd vervoer), hetzij dat men afzon derlijke kisten of korven voor elke projectielsoort bezigt (ge scheiden vervoer), aan beide wijzen van vervoer kleven nadeelen. Bij gemengd vervoer kan het voorkomen, dat in sommige perioden van den strijd één projectielsoort benoodigd is, zoodat de niet te benutten projectielen een nutteloozen last vormen en het aantal projectielen van de soort, waaraan behoefte is, daardoor geringer in aantal is en dus spoedig aanvulling vereischt. Bij gescheiden vervoer treedt vertraging in, wanneer het gevecht het aanwenden van een andere projectielsoort eiscbt en zal meer tijd noodig zijn om de verlangde soort in voldoende hoeveelheid in batterij te brengen x). Uit een en ander volgt, dat het logisch is, voor de berg-artillerie een eenheidsprojectiel te eischen 2). Doch waar overal, in het algemeen in alle Staten, voor de artillerie te velde zich een streven naar een eenheidsprojectiel teekent, is het bezit daarvan voor Indië een onafloijsbare eisch' Zooals de Minister van Koloniën den llden November 1.1. in de Vergadering der Staten Generaal verklaarde, zijn de in Indië opgelegde voorraden niet zoo groot, dat ze „op alle eventualiteiten berekend zijn." Zij kunnen ook niet zóó groot genomen worden, gelet op het gevaar van verwering en bederf. Wij bezitten de wetenschapdat bij een eventueelen oorlog met een B. V. de communicatie met Europa zal zijn afgesneden. Logisch volgt hieruit, dat, wil onze weerstand eenig effect hebben, eenigen tijd kunnen duren, wij in Indië in staat moeten zijn èn voor zee-, èn voor landmacht, de munitie zelve te ver vaardigen. Voor de landmacht geldt dit voornamelijk voor de infanterie- munitie en voor de munitie voor de artillerie te velde, welke munitiesoorten men als 't ware in onbeperkte hoeveelheid zal moeten en kunnen gebruiken. (1) Zie ook I. M. T. 1907, II, blz. 670. (2) Wetenschappelijk Jaarbericht 1907 1908 der Yereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 530